Gimnazjaliści na wycieczce. Zwiedzili Kraków i Zakopane

fot. pow.
Jak co roku, Gimnazjum nr 1 w Szubinie (kierownik wycieczki – p. Tomasz Fanslau, opiekunowie – p. # Jolanta Muzalewska, p. Wioletta Tomaszewska, p. Ewa Wesół, p. Adam Adamczewski) zorganizowało wycieczkę do Zakopanego dla klas III.
Trwała ona pięć dni – od 22 do 26 maja. Już pierwszego dnia zajechaliśmy do Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej, której poleciliśmy nasze prywatne sprawy. Dalej dotarliśmy do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka. Większość z nas po wyjściu chyba trafnie zauważyła, że jest to przeżycie na całe życie. Wątpię, czy chciałbym ujrzeć to wszystko ponownie. Myślę, że każdy powinien choć raz zobaczyć ten ogrom cierpienia, bo zdjęcia nie oddają tego przerażającego końca tych niewinnych ludzi.
Tego dnia rozlokowaliśmy się w naszym pensjonacie z pięknym widokiem na najwyższe szczyty Polski. Nazajutrz wspięliśmy się na Morskie Oko. Co prawda pogoda nie była najlepsza, aczkolwiek nawet w deszczu warto było tu przyjechać – dla tych zapierających dech w piersiach widoków! W środę w planach było wejście na Kasprowy Wierch, ale ze względu na pogodę zdobyliśmy tylko niższy szczyt – Nosal. Nie było to jednak tak proste, jak mogło się wydawać początkowo. Dodatkowym utrudnieniem było schodzenie ze szlaku w strugach ulewnego deszczu. Resztę popołudnia spędziliśmy na zakopiańskich Krupówkach, obowiązkowym punkcie każdej tatrzańskiej wycieczki. Zwieńczeniem tego dnia było spotkanie z miejscowym góralem, którego żarty szczerze rozbawiły nas do łez.
Czwartego dnia pogoda nie była nam straszną, gdyż zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, ale dopadła nas przy samym wyjściu, gdy kierowaliśmy się już do autokaru. Na szczęście poprawiła się, gdy po południu podziwialiśmy Kraków, a w szczególności jego zabytkową część – żydowski Kazimierz. Ostatniego dnia skierowaliśmy nasze kroki ku sercu Polski, czyli na Wawel. Zrobił na nas ogromne wrażenie – z pewnością musiał sprawiać jeszcze większe za czasów swojej świetności, swojego rozkwitu. Dalszym punktem było Stare Miasto, ze zwieńczeniem przy Bramie Floriańskiej, Sukiennicach i Kościele Mariackim. Potem kierowaliśmy się już w stronę Szubina.
Moim zdaniem, wycieczka była bardzo udana; nawet padający deszcz nie był w stanie popsuć nam wyjazdu. Bawiliśmy się świetnie, poznaliśmy kawał historii i z pewnością wrócimy jeszcze w te okolice w przyszlości.
materiał: Dawid Gelert IIIB, uczestnik wycieczki
Galeria









Czytaj również
- „Skazani na dorosłość”. Nietypowy klimat zakończenia roku szkolnego
- Łączy nas pamięć. Uczniowie przygotowali symboliczne żonkile
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
- Zajęcia dla młodych patriotów. Edukacyjne lekcje w muzeum
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!