Dziś mamy 25 grudnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

25 lutego 2018

Jubileusz 25-lecia. Koło Diabetyków świętowało

fot. TD

fot. TD

Szubińskie koło diabetyków działa w mieście od ćwierć wieku. Członkowie koła pomagają sobie # nawzajem i innym. Organizują wspólne wyjazdy. Jak trzeba włączają się w walkę o sprawy ważne dla mieszkańców. Dla wielu osób szubiński Klub Diabetyka to miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać, poćwiczyć, dowiedzieć się więcej o chorobie jaką jest cukrzyca.

Szubińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zawiązało się 20 lutego 1993 r. z inicjatywy dr Elżbiety Piotrowskiej z Poradni Diabetologicznej w Szubinie. Jej propozycja padła na podatny grunt. Spotkanie założycielskie zorganizowano w murach Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. Wśród współzałożycieli koła była Irena Hałas, do dziś piastująca funkcję skarbnika stowarzyszenia, oraz Stanisław Hamermaister, który został pierwszym prezesem koła.

W 2000 r. prezesem wybrany został Seweryn Wysocki, a po nim od 2001 r, funkcję tę pełni Ludwik Wencka.

Jubileusz koła diabetyków rozpoczęła w sobotę uroczysta msza święta dziękczynna, którą odprawiono w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie. „Dziękujemy za wytrwałość, za niesienie przez tyle lat bezinteresownej pomocy chorym, za angażowanie się w różne prace, by służyć potrzebującym” - mówił w kościele ks. proboszcz Jacek Pawelczyk.

Świąteczne spotkanie zorganizowano wyjątkowo nie w Klubie Diabetyka przy ul. Bema, a w restauracji Tramp w Szubinie. Wśród gości była m.in. poseł Ewa Kozanecka, władze Szubina: burmistrz Artur Michalak i jego zastępczyni Krystyna Sichel oraz przewodniczący rady Remigiusz Kasprzak. Zaproszenie przyjęli także byli burmistrzowie Szubina -Ignacy Pogodziński i Andrzej Wrona. Obecny był prezes spółki „Medyk” dr Radzisłąw Panek i dyrektor RBP Mirosław Rzeszowski.

-Spotykamy się dziś z okazji 25-lecia Szubińskiego Koła Diabetyków. To dla nas bardzo ważne i uroczyste spotkanie- podkreślała Irena Hałas witając gości. Wspieramy potrzebujących już ćwierć wieku. Bogactwo inicjatyw wykazuje nasza kronika, liczne fotosy, wycinki z gazet. Staramy się dokumentować liczne wydarzenia z życia diabetyków, tym samym stajemy się częścią historii naszego miasteczka.

W pierwszych latach działalności spotkania diabetyków obywały się w różnych miejscach. W 2000 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Diabetyka otwarty został gabinet rehabilitacji w budynku starej przychodni. Osiem lat później diabetycy przenieśli się do lokalu w Przychodni „Medyk”, który do dziś służy im jako klub. Tu się spotykają, tu planują wspólne inicjatywy m.in. liczne wycieczki do Kołobrzegu, Wadowic, Zakopanego, Kotliny Kłodzkiej, ale też do Paryża, Włoch, Danii. Celem wycieczki w jubileuszowym roku jest Chorwacja i Hiszpania. Na zakończenie oficjalnego spotkania podano okolicznościowy tort.

Tekst - TD

 

Oceń artykuł: 15 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

    • -20 (38)

    diabetyk , w dniu 25-02-2018 16:21:46 napisał:

    Przepiękny widok. Wspaniała uroczystość. Jestem pełen uznania dla Pani Ireny Hałas za tyle lat społecznej pracy. Jest Pani niezastąpiona. Bardzo się tez cieszę z obecności Pani Poseł Ewy Kozaneckiej która przybyła w towarzystwie Pani Karoliny Domżały - Kaczmarek i Pana Sebastiana Hałasa. Wspaniały duet Państwo tworzycie. Z tego duetu mogą być dla Szubina same korzyści. Raz jeszcze dla wszystkich diabetyków z okazji ich święta wszystkiego najlepszego, a dla Pani Karoliny i Pana Sebastiana wszystkiego najlepszego i powodzenia w wyborach. Szubin na Was czeka. Zdaję sobie sprawy z ogromu pracy jaki jest przed Wami po tylu latach, jednak Wasze osoby gwarantują rozwój Szubina. Powodzenia.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (4)
    • 5 (13)

    TK, w dniu 25-02-2018 16:55:53 napisał:

    Tylko można się cieszyć że są na świecie tacy ludzie jak pani Irena, Andrzej Wrona, Ignacy Pogodzinski, doktor Panek. Tyle lat działania na rzecz osób będących w potrzebie. Gratulacje dla wszystkich diabetyków z Szubina.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Łabiszyn, w dniu 25-02-2018 16:58:28 napisał:

    Ogromne gratulacje dla Was z Łabiszyna. Nasze koła od wielu lat współpracują znakomicie. Mamy nadzieję na kolejne wspólne imprezy integracyjne. Do zobaczenia na jakiejś imprezie.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    Działacz innej organizacji z Szubina, w dniu 25-02-2018 17:00:00 napisał:

    Więcej takich organizacji społecznych, a świat stałby się lepszy. W Szubinie organizacje pozarządowe mają się nieźle ale ale im więcej takich tym lepiej. Gratulacje dla Koła, Tak trzymac

    odpowiedz

    • 8 (8)

    Ola, w dniu 25-02-2018 17:02:35 napisał:

    Serdecznie gratulujemy jubileuszu. Wszystkiego najlepszego z Nakła nad Notecią. Wszystkiego najlepszego. Strasznie wam zazdroszczę takiej zgranej ekipy

    odpowiedz

    • 3 (11)

    FD, w dniu 25-02-2018 17:06:20 napisał:

    Gratulacje / gratulujemy jubileuszu. 25 lat to juz coś. Ogromne słowa uznania dla założycieli kola, wszystkich członków. Dla burmistrza Ignacego ogromne podziękowania za tyle lat wsparcia. Zawsze był pan z nami. Tez ukłony dla doktora Radzislawa Panka za wiele lat wsparcia dla kola. Kolejnych 25 lat.

    odpowiedz

    • 9 (9)

    A|©, w dniu 25-02-2018 17:11:19 napisał:

    Rewelacyjny jubileusz.Kolejnych jubileuszy.

    odpowiedz

    • 6 (10)

    Ja, w dniu 25-02-2018 17:42:17 napisał:

    Gratulacje. Pani Irenko jest Pani niezastąpiona!

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Przyjaciolka, w dniu 26-02-2018 10:02:28 napisał:

    Widok piękny.gratulacje Ireno,moja przyjaciolko od 50 lat.Jestes potrzebna ludziom.Żyj 102 lata!!!.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Radosna, w dniu 26-02-2018 13:42:28 napisał:

    Mieszkańcy Szubina powinni być dumni z ludzi działających dla dobra innych .Wzór do naśladowania .Dobroć , poświecenie , empatia , wyrozumiałość, ect. Pani Ireny powinny zarażać innych . Byłoby dobrze i pięknie .Potrzebujemy więcej takich ludzi i inicjatyw , ale również wsparcia ze strony władz i innych instytucji .Braaaawo!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Przeżyj święta w dobrych emocjach. Nie wszystko musi być perfekcyjne

Czas świąt to okres radości, ale często również stresu#. Pamiętaj, że świąteczne spotkania powinny być źródłem uśmiechu, a nie frustracji.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby związane #z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)