Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2017

Kolejny problem ze śmieciami. Za mało miejsca na pojemniki

Gospodarka odpadami w całym kraju stwarza różnorodne problemy. Mieszkańcy # narzekają np. na wysokość opłat, częstotliwość wywozu śmieci, czy na jakość pojemników.

W przypadku przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale przy ulicy 3 Maja w Szubinie problem jest nieco inny. Otóż, owi przedsiębiorcy niedawno otrzymali z Urzędu Miejskiego w Szubinie pisma, które egzekwują posiadanie umowy na wywóz odpadów. I tu pojawia się problem, bowiem pomieszczenia i tereny przed nimi są małe stąd też, kosze na odpady fizycznie się tam nie zmieszczą. W związku z tym, są tacy przedsiębiorcy, którzy umów nie podpisują.

- Jeżeli zaczęłoby się to realizować, to cała ulica 3 Maja zapełni się pojemnikami na śmieci – zauważył radny Stanisław Wypych. Ci, którzy wynajmują lokale, mają na to umowy z właścicielami. Pojawia się pytanie: czy przedsiębiorcy nie mogą nieczystości wyrzucać do jednego, wspólnego, dużego pojemnika, tylko każdy musi mieć swój? - Jeżeli pomieszczenie gospodarcze w takim lokalu ma 5 m kwadratowych, to gdzie postawić pojemnik? Na środku sklepu? - zwraca uwagę radny.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy mają obowiązek zagospodarowania odpadów komunalnych. Co więcej, zgodnie z art. 5 tej ustawy, utrzymanie czystości i porządku musi być zapewnione przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Dalej czytamy, że „gmina jest obowiązana organizować odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów”. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szubinie ostatnio sprawdzał, jak sprawa wygląda w gminie Szubin. Okazuje się, że wielu przedsiębiorców nie wywiązuje się z tego obowiązku, tłumacząc się, że nie posiadają odpadów bądź nie mają miejsca na wstawienie pojemnika. - Ustawa nie narzuca, gdzie ma stać pojemnik. Jeżeli nie ma na to miejsca przy lokalu, może stanąć na terenie miejsca zamieszkania przedsiębiorcy – wyjaśnia burmistrz Szubina Artur Michalak. W gminie odpadów jest dużo. Nawet, jeżeli przedsiębiorcy zawierają umowy na gospodarowanie odpadami, to po pewnym czasie je zrywają. Gmina musi więc do „śmieciowego interesu” dokładać ze swoich pieniędzy, co wynika z ustawy. - To trudne zadanie dla wydziału ochrony środowiska, ale kontrole być może przestraszyły lub dały do myślenia niektórym i umowy jednak będą zawierane – powiedział włodarz.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (17)

    mieszkaniec, w dniu 14-07-2017 19:34:19 napisał:

    Jak gmina może dokładać do odpadów skoro my i tak płacimy za wywóz ,odpady nie są składowane na wysypiskach i zasypywane ziemią jak to było kiedyś.Odpady są segregowane i tak pozyskane szkło,papier, folię firmy sprzedają za duże pieniądze.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (17)

    kacha, w dniu 14-07-2017 22:38:45 napisał:

    Jakie śmieci mogą mieć sklepy odzieżowe, przecież odzież nie ma terminu ważności się, nie psuje. Gmina na wywozie śmieci zapewne zyskuje, dlaczego nie jest nigdzie podane ile za usługę bierze Remondis,podejrzewam , ze nie otrzymuje stawki , którą płacimy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 10 (20)

    jjjj, w dniu 14-07-2017 22:58:47 napisał:

    to paranoja wczoraj chcialem oddac styropian do skladowisa w gs szubn to mi kazali jechac do bydgoszczy z tym to po co to tam jest pytam

    odpowiedz

    • 1 (11)

    Lew Pawełek, w dniu 16-07-2017 22:45:11 napisał:

    Tam nic nie chcą przyjąć! Trzeba by złożyć obywatelski donos na ten wytwór. Ani szyb, ani starych farb, styropianu, eternitu, makulatury, szkła, plastiku i wielu, wielu innych rodzajów śmieci nie chcą przyjmować. Dokładnie paranoja jest z tym. W dodatku ten niemiły dziadyga...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Budowa hal
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)