Kolejny problem ze śmieciami. Za mało miejsca na pojemniki

Gospodarka odpadami w całym kraju stwarza różnorodne problemy. Mieszkańcy # narzekają np. na wysokość opłat, częstotliwość wywozu śmieci, czy na jakość pojemników.
W przypadku przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale przy ulicy 3 Maja w Szubinie problem jest nieco inny. Otóż, owi przedsiębiorcy niedawno otrzymali z Urzędu Miejskiego w Szubinie pisma, które egzekwują posiadanie umowy na wywóz odpadów. I tu pojawia się problem, bowiem pomieszczenia i tereny przed nimi są małe stąd też, kosze na odpady fizycznie się tam nie zmieszczą. W związku z tym, są tacy przedsiębiorcy, którzy umów nie podpisują.
- Jeżeli zaczęłoby się to realizować, to cała ulica 3 Maja zapełni się pojemnikami na śmieci – zauważył radny Stanisław Wypych. Ci, którzy wynajmują lokale, mają na to umowy z właścicielami. Pojawia się pytanie: czy przedsiębiorcy nie mogą nieczystości wyrzucać do jednego, wspólnego, dużego pojemnika, tylko każdy musi mieć swój? - Jeżeli pomieszczenie gospodarcze w takim lokalu ma 5 m kwadratowych, to gdzie postawić pojemnik? Na środku sklepu? - zwraca uwagę radny.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy mają obowiązek zagospodarowania odpadów komunalnych. Co więcej, zgodnie z art. 5 tej ustawy, utrzymanie czystości i porządku musi być zapewnione przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Dalej czytamy, że „gmina jest obowiązana organizować odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów”. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szubinie ostatnio sprawdzał, jak sprawa wygląda w gminie Szubin. Okazuje się, że wielu przedsiębiorców nie wywiązuje się z tego obowiązku, tłumacząc się, że nie posiadają odpadów bądź nie mają miejsca na wstawienie pojemnika. - Ustawa nie narzuca, gdzie ma stać pojemnik. Jeżeli nie ma na to miejsca przy lokalu, może stanąć na terenie miejsca zamieszkania przedsiębiorcy – wyjaśnia burmistrz Szubina Artur Michalak. W gminie odpadów jest dużo. Nawet, jeżeli przedsiębiorcy zawierają umowy na gospodarowanie odpadami, to po pewnym czasie je zrywają. Gmina musi więc do „śmieciowego interesu” dokładać ze swoich pieniędzy, co wynika z ustawy. - To trudne zadanie dla wydziału ochrony środowiska, ale kontrole być może przestraszyły lub dały do myślenia niektórym i umowy jednak będą zawierane – powiedział włodarz.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad
mieszkaniec, w dniu 14-07-2017 19:34:19 napisał:
odpowiedz
kacha, w dniu 14-07-2017 22:38:45 napisał:
odpowiedz
jjjj, w dniu 14-07-2017 22:58:47 napisał:
odpowiedz
Lew Pawełek, w dniu 16-07-2017 22:45:11 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!