Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 października 2024

"Na Skrzydłach Pegaza". Podsumowanie konkursu literackiego

fot. powierzone

fot. powierzone

Dobiegła końca XII edycja międzypowiatowego konkursu# literackiego pn. "Na Skrzydłach Pegaza".

 

Organizatorzy konkursu: Szubińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie, postawili sobie za cel publikację literackiej twórczości amatorskiej mieszkańców regionu. Udało się to poraz dwunasty dzięki dotacji Powiatu Nakielskiego, który zgodził się współfinansować zadanie oraz dzięki Bankowi Spółdzielczemu w Szubinie, który wspaniałomyślnie wsparł finansowo druk książki stanowiącej wybór najlepszych utworów. W piątek 18 października obyło się podsumowanie projektu z udziałem laureatów. Uczestnicy przeglądu literackiego w wieku od 17 do 80 kilku lat, różnych zawodów, o różnym wykształceniu łączy zamiłowanie do literatury, przemożne pragnienie pisania. Nic dziwnego, że szybko znaleźliśmy z sobą wspólny język.

Mirosław Rzeszowski prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego w powitalnym przemówieniu dziękował zebranym na sali uczestnikom projektu, bez których nie byłoby antologii. Prezes złożył także  podziękowania polonistce, P. Ewie Wesół za korektę almanachu, tygodnikowi GRPowiat oraz portalowi Szubin24, za promowanie na w/w łamach naszego przedsięwzięcia. W dalszych słowach prezes oświadczył - To już koniec kolejnego tomu Pegaza. Tym samym zamknął się kilkunastoletni okres życia projektu, który pozwolił na pokazanie szerszej publiczności wierszy i prozy  dwudziestu siedmiu twórców amatorów. Wszystkich nas łączy wiara w siłę literatury i sens jej tworzenia. Zbędne są usprawiedliwienia. Stwarzacie swój świat i zapraszacie nas do niego. Porzućcie rozważania o tym czy warto pisać. Zadajcie sobie pytanie dla czego piszecie. Uświadomienie sobie tego jest najważniejsze.

Wspólnie z wami uczestniczymy w próbach zrozumienia siebie i świata. Tworzymy jego obraz. Otwierając się na słowo pisane, rozwijamy zdolność rozumienia. Ostatecznie, osoby piszące i czytające stają się twórcami. Dziękuję Wam za to wspólne działanie.- W dalszej części spotkania wręczono laureatom konkursu okolicznościowe dyplomy i egzemplarze almanachu, który znajdzie się niebawem na półkach bibliotek regionu. Poniżej autorzy tegorocznego Pegaza.

Poezja

Mikołaj Idzikowski, Grzegorz Butkiewicz, Grzegorz Giedrys, Agnieszka Poskrop, Katarzyna Olszewska, Błażej Monkiewicz, Michał Jankowski, Justyna Kłosińska- Krikel, Zygmunt Jędrzejczyk, Tadeusz Szymański, Aleksander Bąk, Sonia Jankowska, Aleksandra Włodarek, Filip Kalka, Antoni Majchrzak, Amelia Dombrowska, Marcin Pełka, Andrzej Łapiński, Magdalena Kozieł, Małgorzata Szweda, Maja Wiśniewska, Weronika Poturalska, Iga Łuczka.

Proza

Michał Jankowski, Lena Olędzka, Joanna Chmielewska, Dawid Centała, Anna Warchulska.

Materiał: Mirosław Rzeszowski

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)