O historii szubińskiego sportu. Spotkanie w ramach cyklu Cafe Muzeum
fot. LZ
O historii szubińskiego sportu, a raczej o jej fragmentach#, co sam podkreślał dr Piotr Szybowicz, dyskutowano w środę, 23 października, w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Piotr Szybowicz to przede wszystkim dr nauk humanistycznych na kierunku historia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ma za sobą także licencjat z biologii, studia z pedagogiki specjalnej. Jest nauczycielem dyplomowanym, który obecnie pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie. Jest instruktorem koła szachowego. Warcaby stupolowe i klasyczne również nie są dla niego tajemnicą. W minioną środę, 23 października, w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej, poprowadził wykład pt. „Od Sokoła do Szubinianki – sport w mieście i gminie Szubin”. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu Cafe Muzeum.
- Na temat szubińskiego sportu możemy dzisiaj powiedzieć może 1/1000. Ostrzegam, że większość osób może być zawiedzona. W ciągu godziny czy półtora, nie możemy powiedzieć wszystkiego – zaznaczył Piotr Szybowicz, pokazując opasłe tomy dotyczące tylko wycinków traktujących o sporcie w gminie Szubin. - Tak potężną bazę tworzy szubiński sport. To jest 120 lat – dodał.
Dlatego Piotr Szybowicz w swoim wykładzie skupił się na ośmiu wątkach dotyczących sportu na terenie Szubin. Była mowa m.in. o „Sokole”, oczywiście o Szubiniance i historycznym meczu z Górnikiem Zabrze, Jurandzie Lubawym, ale też o czasach nam bliższych, m.in. o klubie UKS Wyspiański Szubin.
Sala muzeum była wypełniona po brzegi. Na spotkanie przyszli sportowi działacze, radni, licealiści. Nie brakowało pytań i dyskusji.
Galeria
Czytaj również
- Krajeńskie Morsy pożegnały 2024 rok. Nadzieja na mroźną zimę
- Najważniejsze wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Podsumowanie 2024 roku
- Seniorzy przełamali się opłatkiem. Spotkanie pełne wzruszeń i podziękowań
- Za nami koncert noworoczny. "Miłość muzyką wyśpiewana"
- Niezapomniane wrażenia artystyczne i duchowe. Wyjątkowy koncert w Turze
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
oj oj - elity posłuchajcie co w trawie piszczy, w dniu 24-10-2024 21:42:27 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!