Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2013

Pamiętają o powstaniu

Dariusz Wojciechowski

Dariusz Wojciechowski

Dzisiaj w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wystawę „Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach”.

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 w Poznaniu, było reakcją na demonstracje niemieckie przeciwko przyjazdowi I.J. Paderewskiego do miasta. Celem powstania wielkopolskiego było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919.

Z powodu obchodów 94 rocznicy powstania wielkopolskiego w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wystawę pt. „Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach”. Zaprezentowana wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Podczas otwarcia wystawy wszystkich gości przywitał dyrektor muzeum Andrzej Sołtysiak. Na otwarciu wystawy pojawili się przedstawiciele nakielskich placówek kulturalno-oświatowych i samorządów m.in. Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Wicestarosta Andrzej Kinderman, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Kamila Czechowska, przyjechała również Teresa Bachta, członek Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy, zastępca burmistrza Nakła Krzysztof Błoński, przedstawiciele rady miejskiej z Nakła, a także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Mroczy.

Wystawa jest autorstwa Kamili Czechowskiej, Piotra Bembenka i Piotra Adamczewskiego. Zdjęcia pokazują powstanie wielkopolskie w naszym regionie i ludzi, którzy w nim uczestniczyli. Na fotografiach można zobaczyć m.in. Nakło, Kcynię, Gromadno, Łabiszyn, Rynarzewo, Zamość, Szubin, Sadki, Barcin, tereny nadnoteckie 94 lata temu. Wystawę można oglądać do 6 lutego.

Oceń artykuł: 167 174

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)