Przedszkolne grzybobranie. Dzieci uczyły się rozpoznawać popularne grzyby

fot: pow
Dzieci 4-5 letnie z grupy PROMYCZKI Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie realizowały we # współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nakle nad Notecią program profilaktyczny" Poznaj grzyby- unikniesz zatruć".
Z powodu na brak możliwości wyjścia do lasu przedszkolaki obejrzały bajkę fabularyzowaną pt. " Kasztaniaki - apetyt na grzyby", z której dowiedziały się , że nie tylko ludzie lubią grzyby, ale grzyby stanowią też pożywienie różnych zwierząt. Miały możliwość poznać budowę grzyba i ich podział na jadalne i trujące. Bardzo ważną informacją było to, że zbieramy tylko i wyłącznie grzyby , które są całe. Fragment grzyba może spowodować pomyłkę w jego rozpoznaniu. przy okazji dzieci poznały sposób ścinania grzybów.
Dzieci poznały też ważną zasadę, że nieznane grzyby pozostają w lesie.
Z dużym zaciekawieniem oglądały zgromadzone przy pomocy rodziców Atlasy grzybów. Obejrzały też multimedialny Atlas grzybów " Lulek, czyli wiem ile zjem- seria dla dzieci, które chcą pozjadać wszystkie rozumy pt. "ATLAS GRZYBÓW".
Wiek Promyczków nie pozwala na zapamiętanie zbyt wielu nazw, natomiast świetnie rozróżniały wybrane grzyby jadalne i trujące. Potrafią rozpoznać i podać uproszczone nazwy Borowika, Podgrzybka, Kurkę, Sowę i oczywiście zjawiskowego Muchomora, który niewątpliwie był inspiracją ciekawych prac plastycznych.
Zadania w kartach pracy i kolorowanie obrazów wybranych grzybów były też okazją do utrwalania wiadomości o grzybach. W zabawach matematycznych "Kto ma ile grzybów?" przedszkolaki doskonaliły przeliczanie w dostępnym sobie zakresie. Nawet podczas zabaw w przedszkolnej kuchence dzieci wykorzystywały zgromadzone w sali grzyby.
Dzieci miały okazję poznać grę planszową " Na Grzyby". To świetna okazja do utrwalania nazw grzybów i poznania zasad tematycznej gry.
Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o grzybach , dzieci słuchały wierszy o tematyce związanej z grzybami. Chętne dzieci uczyły się ich na pamięć i recytowały najbliższym.
Tematyka grzybów towarzyszyła dzieciom podczas spotkania w szubińskiej Bibliotece. Pani Maria Mańkowska pokazała dzieciom , jak wiele pozycji literatury traktuje o grzybach. Przeczytała dzieciom wybrane fragmenty oraz pełną humoru opowiastkę o królu i grzybach. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek o grzybach, gdzie trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą , ale umiejętnością słuchania i kojarzenia. Rozwiązanie zagadek dzieci wskazywały na planszach edukacyjnych, które zawisły w różnych miejscach w sali.
Naszą wiedzę usystematyzowała historyjka obrazkowa "Na grzyby" na podstawie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej .
Nasze przedszkolne grzybobranie było też świetną okazją do zapoznania dzieci z legendą pt. " Jak powstały Grzyby?.
Ciocie Kucharki ustalając przedszkolne menu pozwoliły dzieciom zjeść ze smakiem zupkę pieczarkową. Co prawda to nie leśny grzyb, ale smak grzybów był!
A zupa pieczarkowa choć wcześniej znana dzieciom smakowała teraz wyśmienicie !!!
Przedszkolaki obejrzały też suszone plasterki grzybów i stwierdziły, ze pachną one lasem.
W wejściu do przedszkola powstała z inicjatywy naszej grupy gazetka tematyczna dla kolegów z innych grup i ich rodziców, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza , że po opadach deszczu CZAS NA GRZYBY!!! Warto skorzystać, by był on bezpiecznym czasem.
Okrzykiem "Kto chodzi po lesie kosz grzybów przyniesie " Promyczki zachęcały swoich rodziców do weekendowego spędzenia czasu wolnego na grzybobraniu w lesie i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Rodzice chętnie dzielili się zdjęciami ze wspólnego grzybobrania.
Realizacja projektu sprawiła nam wiele radości , podniosła wiedzę i umiejętności dzieci, pozwoliła włączyć do działań rodziców i środowisko lokalne.
Autor: Anna Kluska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu
Galeria












Czytaj również
- Wyróżnienie dla przedszkolaków. Wzięli udział w ogólnopolskim konkursie
- Spotkanie z policjantem. Dzieci poznały zasady ruchu drogowego
- Rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Wpłynęło ponad 50 prac
- Spotkanie z wielkanocnym zajączkiem. Harce w przedszkolnym ogrodzie
- Wielkanocne spotkanie z rodzicami. Wspólne spędzanie czasu
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)