Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

11 września 2017

Rozpoczęto Dni Kultury Chrześcijańskiej. Odbył się koncert organowy

fot. TD

fot. TD

W niedzielę w parafii pw św. Andrzeja Boboli w Szubinie uroczystą mszą św. rozpoczęto #XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej. Następnie odbył się koncert organowy w wykonaniu organisty Karola Komasińskiego – organy i Aleksandry Pliszka - sopran (Opera Nova Bydgoszcz).

Słuchacze nagrodzili ich brawami. Zostały wykonane następujące utwory :
Preludium w stylu klasycznym - G. Young
Ave Verum Corpus - Mozart
Panis Angelicus - C. Franck
Improwizacja nt. "Swięty Boże"
Głos duszy - Adolf Adam

Cały tydzień będzie pełen wydarzeń. I tak w niedzielne popołudnie w Muzeum Ziemi Szubińskiej została otwarta wystawa „Grafika i rysunek Henryka Wojtasa”. Organizatorzy zapraszają na wszystkie wydarzenia w całym tygodniu, których organizatorem jest Akcja Katolicka. W poniedziałek, również w muzeum spotkanie muzyczne „Z piosenką przez lata” które poprowadzi Arkadiusz Siuchniński.

We wtorek o godz. 10 w Szubińskim Domu Kultury – VI Przegląd Piosenki Religijnej, a wieczorem w Rejonowej Bibliotece Publicznej konferencja i prezentacja multimedialna „Źródła wiary i kultury chrześcijańskiej zapisane w bazylikach rzymskich” prowadzona przez ks. Karola Rawicz – Kostro.

Z kolei w środę również w bibliotece lekcję biblioteczną „Święty Brat Albert” poprowadzi Maria Mańkowska, a wieczorem w kościele św. Marcina - Różaniec Fatimski ze światłami.

W czwartek, 14 września o g. 7:00 spod kościoła św. Marcina wyruszy piesza pielgrzymka do Kcyni na odpust do Sanktuarium Podwyższenia Krzyża, wieczorem zaś w Rejonowej Bibliotece Publicznej prezentację multimedialną poprowadzi Anna Sergott.

W piątek o godz. 18 w Szubińskim Domu Kultury wystawa „Malarstwo na szkle i desce inspirowane ikoną”, a o 20 w kościele św. Andrzeja dekanalne czuwanie młodzieży zakończone Apelem Jasnogórskim.

W sobotę o 7.30 wyrusza pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W niedzielę o 11 na Pl. Kościelnym nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Zbrodni Hitlerowskich i Zbrodni Komunistycznych Popełnionych na Mieszkańcach byłego Powiatu Szubińskiego w latach 1939 – 1989.

Zakończenie obchodów nastąpi przy ul. Gen. Bema Festynem Rodzinnym. Organizatorzy, Akcja Katolicka w Szubinie zapraszają wszystkich chętnych.

Tekst - TD

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (16)

    Szubiniak, w dniu 11-09-2017 14:06:06 napisał:

    czekam na komentarze w stylu: "ludzie stracili wszytko w nawałnicy a oni grają i śpiewają"

    odpowiedz

    • 5 (15)

    jacek2, w dniu 11-09-2017 21:49:17 napisał:

    To teraz Dom Pana stał się jednostką kulturalno - oświatową Są oklaski bisy ale skoro są w tej parafii szafarze to co gorszego jeszcze...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (10)

    jacek2, w dniu 13-09-2017 17:27:03 napisał:

    Znam instrukcje Episkopatu o muzyce liturgicznej, i w waszej parafii nie przestrzega się owych instrukcji o instrumentach - bo często podczas liturgii używa się gitar, perkusji czyli instrumentów przeznaczonych do wyk. muzyki rozrywkowej. Nie mam nic przeciwko - bo z jakiej racji- organom - bo to naczelny instrument ale mi chodzi o formę i charakter - bo widzisz muzyka ma przede wszystkim oddać chwałę Bogu ale i wpłynąć na słuchaczy a tu widzę zwykły koncert i uwaga oklaski - no sam powiedz, czy godzi się klaskać w miejscu w którym dokonuje się ofiara? Te oklaski zdradzają komu jest grana muzyka..Zamiast składac hołd Bogu ludzie oklaskami składają hołd grającemu zupełnie jak w filharmonii. A z tego co piszą doktorzy Kościoła Katolickiego to już jest bałwochwalstwo a wiec bardzo ciężki grzech za który trzeba zadośćuczynić - czy ktoś to zrobił?To nie mój wymysł i czepianie się ale mądrzejszych od nas - ale oni tę wiedze czerpali od samego Boga. Tak wiec pretensje prosze kierowac do św Tomasza, św Jana Vianney, św.Alfonsa Liquori itd. Łamane jest prawo kościelne, tradycja a najgorsze, że obrazany jest Bóg.Mógłbym tak pisać ale starczy. O szafarzach jeszcze napiszę bo to wyjątkowi.... i poprę to Pismem Św., dokumentami papieży Piusa 10, Piusa 12, Leona 13 zabraniającymi dotykania przez ręce niekosekrowane, Nawet Jan Paweł 2 wydał podoby dokument bodaj 04.07. 1998 r. lece z pamieci i mogę pokrecic daty. Dlaczego łamie się prawo i tradycję - to już inna historia.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (13)

    krzysiek, w dniu 13-09-2017 17:42:29 napisał:

    Uważam Twoje podejście do sprawy tego koncertu, za nieco zbyt purytańskie. Primo: koncert odbył się POZA liturgią. Secundo: był to koncert organowy, a nie gitarowy/perkusyjny. Tertio: W sytuacji, gdy kilkadziesiąt lat temu wypadły z liturgii pewne elementy - w tym znacząca rola muzyki organowej - tego typu "eventy" są jedyną opcją, aby muzyka organowa (tak ważna w historii Kościoła) nie zginęła i może kiedyś wróciła do łask w większym stopniu.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    jacek2, w dniu 15-09-2017 20:35:01 napisał:

    Przecież napisałm, że nie mam nic przeciwko organom - napisałem? Po drugie widzę, że bierzesz to bardzo personalnie i to primo, secundo - daje do myslenia kim jesteś. Napisałem, że w waszej parafii wystepują muzykanci grający na instr. służących do wyk. muzyki rozrywkowej - bodaj w maju byli jacys dziwacy - widziałem fotorelację w internecie, był koles z gitarą w czerwcu - były oklaski - to widziałem na stronie waszej parafii, więc nie zarzucajcie , że wymyślam. Były jakoweś wiersze starszej panny - czy kościół to miejsce do promowania czy oddawania czci Bogu? Czy to sala koncertowa z oklaskami czy ołtarz na którym składana jest ofiara. Dzisiaj tj. piątek widziałem, że był udzielany ślub - ale kasa najważniejsza. - a dzisiaj święto Matki Bolesnej. Czy Bóg Ojciec pobłogosławi młodej parze w dniu męki swego Syna?Przez dwa tysiące lat piątek był dniem żałoby i postu.Powiedziałem już czepcie się tradycji, prawa, doktorów KK, to tam znalazłem to czym racze was dzisiaj. Z tym purytanizmem to dałeś czadu intelektualnego - purytanie do anglikanie czyli heretycy - ja jestem katolikiem sic. Organiście też bili brawo a repertuar był ''lekkostrawny'' - bez głębi trancedentalnej - akurat dla mieszkanców Szubina.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Praca na wysokości
60PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Budowa magazynów
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)