Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 października 2024

Tematem zajęć była "pasja". Prelekcja, quiz i pamiątkowe dyplomy

fot. powierzone

fot. powierzone

W tym tygodniu, w czwartek. będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego#. My postanowiliśmy poświęcić obchodom cały tydzień.

Chcemy zwrócić uwagę na te obszary, które są ważne w życiu i które często pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Czy się z nami zgodzicie? Jesteśmy ciekawi.

Kolorem poniedziałkowych zajęć był kolor pomarańczowy, który się nam kojarzy z ciepłem i radością. W tym kolorze uczestnicy od samego rana przygotowywali witaminowy sok. Był przepyszny.

Tematem zajęć była "pasja", a naszym gościem była Aleksandra Ćwikła - pasjonatka przyrody i fotografka. Dziękujemy Oli, że zgodziła się i w "zastępstwie" Dawida Kilona spotkała się z nami. Można mieć wiele pasji, można mieć jedną. Jest tyle fajnych rzeczy, które mogą umilać nam życie... , nadawać jemu sens albo być odskocznią od codziennych obowiązków... Pasją naszej dzisiejszej prelegentki jest Przyroda i Fotografia.

Ola opowiedziała nam historię żurawi, które jako dziecko 9-letnie zobaczyła i które ją zachwyciły swoim wyglądem, głosem jaki wydawały i sposobem poruszania się. Od tamtej pory zaczęła zagłębiać świat ptaków i przy okazji, innych zwierząt.

Dowiedzieliśmy się, że dwa razy do roku w Polsce odbywają się obozy ornitologiczne. Na takich obozach łapie się ptaki w sieci, następnie osoba obrączkująca waży, mierzy takiego ptaka, sprawdza w jakim jest wieku, w jakiej jest kondycji, obrączkuje go i wypuszcza. Po co obrączkuje się ptaki? Po to np. żeby poznać trasy ich przelotów.

Aleksandra zwracała uwagę na to jak bardzo świat ptaków jest interesujący i zróżnicowany. W Polsce możemy spotkać ponad 450 gatunków ptaków, niektóre żyją u nas cały rok, niektóre przylatują na lęgi, a część możemy spotkać w czasie przelotów. Wiemy, że najmniejszym ptakiem w Polsce jest mysikrólik, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 13 cm, a u bielika naszego największego ptaka wynosi ponad 2 metry  (ok 245 cm).

To tylko niektóre ciekawostki, których się dowiedzieliśmy. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani. Zadawali pytania, udzielali odpowiedzi. Mogliśmy też zobaczyć przepiękne pióra różnych ptaków i sprawdzić czym się różnią (np niektóre pióra sowy mają takie haczyki, dzięki którym jej lot jest bezszelestny).

Przedostatnim punktem był quiz z którym poradziliśmy sobie może nie celująco, ale bardzo dobrze.

Po quizie gościni opowiedziała nam o tym jak przygotowuje się na wyjście w teren i co zabiera. Chętni uczestnicy mogli przymierzyć stroje maskujące, zobaczyć jak wygląda świat przez lornetkę. To emocjonujące spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.

Na sam koniec nie zabrakło podziękowań, indywidualnych rozmów, a każdy z uczestników mógł odebrać pamiątkowy dyplom z osobistą dedykacją. Jeśli jesteście ciekawi zdjęć Oli zapraszamy Was na jej instagrama.

Uczestnikom spotkanie bardzo się podobało, dziękujemy Olu za poświęcony czas i za przekazanie tylu fajnych treści. W czasie zajęć korzystaliśmy też z książki Ptaki Kilona, którą otrzymaliśmy od Mówią, że potrafi rysować. Choć w taki sposób Dawid Kilon był dzisiaj z nami. A pozycję polecamy. Piękne ilustracje i mega dużo gatunków ptaków. Kto wie ile?

Obserwowanie ptaków (i przyrody) może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Powstał już taki termin jak "ornitologia terapeutyczna" i w księgarniach znajduje się też książka pod tym tytułem, napisana przez psychiatrę i miłośnika ptaków dr Sławomira Murawiec i prof. Piotra Tryjanowskiego.

Materiał: Martyna Górska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)