Dziś mamy 17 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 kwietnia 2024

Wyniki kampanii z makietą sztucznych płuc. Akcja w 3 miejscowościach powiatu

fot. powierzone

fot. powierzone

Czy jesteśmy skazani na smog? Wyniki kampanii z makietą sztucznych płuc# i katalog rozwiązań dla gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Od 01 stycznia 2024 r. w woj. kujawsko-pomorskim obowiązuje zakaz użytkowania bezklasowych pieców na węgiel i drewno, tzw. kopciuchów. Pomimo obowiązującego terminu, w gminach województwa nadal kopci ponad 120 tys. starych pieców, zatruwając powietrze oraz nasze zdrowie.

O tym, że z jakością powietrza w naszym województwie nie jest najlepiej potwierdziła tegoroczna kampania z udziałem sztucznych oddychających płuc, które stacjonowały po 14 dni w każdej z pięciu miejscowości regionu: w Osięcinach, Nakle nad Notecią, Potulicach, Kcyni i Aleksandrowie Kujawskim. Makietę sztucznych płuc udostępniło stowarzyszenie Kcyński Alarm Smogowy w ramach akcji Zobacz czym oddychasz! Zmień to. Zdjęcia z poszczególnych miejscowości oraz zestawienie w załączniku.

Jak możemy poradzić sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym województwie? W ramach projektu Kujawsko-Pomorskie Bez Smogu staraliśmy się znaleźć na to odpowiedź i korzystając z doświadczeń gmin z regionu, jak i spoza niego, opracowaliśmy katalog realnych działań, które może podjąć każda gmina już dziś, aby poprawić jakość powietrza. Rekomendację obejmują kilka obszarów ważnych dla ochrony powietrza:

1. Działania edukacyjno-informacyjne kierowane do mieszkańców gmin

2. Informowanie o poziomie zanieczyszczenia powietrza

3. Przeprowadzanie skutecznych kontroli palenisk

4. Systemy dofinansowań do wymiany ogrzewania i doradztwo dla mieszkańców

5. Postępowanie z mieszkańcami dotkniętymi ubóstwem energetycznym

Link do rekomendacji, które również w wersji papierowej zostały wysłane do wszystkich 144 gmin województwa kujawsko-pomorskiego:

https://bydgoskialarmsmogowy.pl/wp-content/uploads/2024/04/Rekomendacje-dla-gmin.pdf

Formy wsparcia, które zaoferowaliśmy uczestnikom projektu Kujawsko-Pomorskie Bez Smogu – samorządom gmin wiejskich i wiejsko-miejskich z regionu, to szkolenia, mentoring i spotkania z ekspertami.

Sześć gmin z województwa - Żnin, Dąbrowa Chełmińska, Solec Kujawski, Bobrowniki, Brześć Kujawski i Zławieś Wielka zostały objęte ściślejszą współpracę i bezpośrednie wsparciem. Opracowaliśmy dla nich indywidualne plany działania dotyczące implementacji poszczególnych metod i narzędzi z obszaru ochrony powietrza dopasowanych do realiów panujących w danej gminie. Niektóre z rozwiązań, które zostaną wdrożone to:

- założenie straży międzygminnej

- podpisanie umów z policją na dodatkowe kontrole palenisk

- ubieganie się o fundusze na wymianę pieców w mieszkaniach gminnych

- wysyłka pism urzędowych do mieszkańców z informacją o konieczności wymiany starego pieca

- przystąpienie przez gminne szkoły do edukacyjnego programu antysmogowego

- zakup czujników jakości powietrza

- dystrybucja ulotek informujących o niekorzystnym wpływie smogu na zdrowie w placówkach zdrowia i w szkołach

Koordynatorem projektu jest Bydgoski Alarm Smogowy, partnerami Gmina Osielsko i Pracownia Zrównoważonego Rozwoju.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Materiał: Kamila Gawrońska-Dickson / Bydgoski Alarm Smogowy

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (8)

    Druga strona medalu, w dniu 30-04-2024 21:17:36 napisał:

    Obłożyć podatkiem wszystkich bez wyjątku trucicieli,którzy swoim działaniem przyczyniają się do zatruwania atmosfery-środowiska.Począwszy od zakładów a skończywszy na mieszkaniach opalanych węglem i pochodnymi,a kończąc na palaczach papierosów.Nic nie tak nie "dyscyplinuje" jak kary finansowe.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Ja, w dniu 01-05-2024 06:30:30 napisał:

    Od Polaków odp...c się .Niemcy są największym trucicielem powietrza wrócili do elektrowni węglowych na ON ..i to ma być wpożo.? .Miłego dnia

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Wschód, w dniu 01-05-2024 08:56:54 napisał:

    Super! Doganiamy zachód, a niebawem go przegonimy!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

"Przybij Piątkę z CSWOT". Bieg terenowy z przeszkodami

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej #zaprasza wszystkich biegaczy na wyjątkowy bieg terenowy pod nazwą „Przybij Piątkę z CSWOT”, który odbędzie się już 25 maja br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczeństwo priorytetem. Pełne koszenie rzadziej niż w ostatnich latach

Pełne koszenie pasa drogowego #przeprowadzamy rzadziej niż w ostatnich latach. Robimy to co do zasady raz w roku, aby przeciwdziałać skutkom suszy hydrogeologicznej. Dotyczy to jednak tylko tych miejsc, gdzie nie powoduje to niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

(czytaj więcej)
0

Akt o sztucznej inteligencji. Wyniki prekonsultacji

Akt o sztucznej inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo#, które w sposób całościowy ma uregulować rozwijanie i stosowanie AI. Unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich, aby tak przystosowały swoje systemy prawne, by skutecznie zrealizować nowe reguły w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło właśnie prekonsultacje do projektowanej implementacji Aktu o sztucznej inteligencji. Wzięło w nich udział 50 podmiotów.

(czytaj więcej)