Zawodowe skojarzenia i burza mózgów

fot. Małgorzata Badzińska
Wprowadzenie w świat zawodów, uświadomienie roli pracy w życiu człowieka, czyli bezcenna lekcja w klasie szóstej przeprowadzona została w SP Tur.
Kim pragniemy zostać? – takie pytanie stawiają sobie na początku rozmyślań nad wyborem zawodu także szóstoklasiści.
Dziś zapewne niełatwo na nie odpowiedzieć, bo spośród dużej liczby zawodów trzeba wybrać najodpowiedniejszy, a więc taki, który umożliwi zrealizowanie zamierzeń i planów, rozwinie uzdolnienia, przyniesie osobiste zadowolenie i uznanie innych.
Decyzji takiej nie można podejmować pochopnie, gdyż pociąga ona za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zawód wybrany nietrafnie prowadzi do zniechęcenia i niezadowolenia, a praca w nim staje się udręką. Dynamika zmian na współczesnym rynku pracy sprawia, że planowanie kariery zawodowej przez młodego człowieka nabiera coraz większej wagi.
Ciekawą formą wspierania uczniów w tym kierunku okazała się psychoedukacja w zakresie rozpoznawania własnego potencjału, zasobów i pragnień związanych z wyborem zawodu.
6 marca w klasie szóstej odbyły się zajęcia wychowawcze przeprowadzone przez zaproszonego gościa – specjalistę w zakresie doradztwa zawodowego i andragoga, panią Izabelę Wypych.
Koniec nauki w szkole podstawowej to moment, kiedy zwiększa się wiedza młodych ludzi, zmieniają ich upodobania i krystalizuje obraz tego, co chcieliby robić w życiu. Uczniowie dookreślają swoje zainteresowania, predyspozycje i marzenia, czego efektem może być wybór odpowiedniego kierunku kształcenia.
Zaproponowany przez panią Izabelę scenariusz lekcji pomyślany był jako próba wsparcia uczniów w dookreślaniu pola ich zainteresowań i predyspozycji oraz zwrócenia ich uwagi na rynek pracy, zawody, warunki zatrudnienia.
Ciekawe ćwiczenia i zabawy były natomiast świetną okazją do autorefleksji, przyjrzenia się sobie bliżej. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest odkrywanie tego „co się lubi” i łączenie tego z tym, „co się może”, choć nie zawsze pojawiają się już plany zawodowe.
Zajęcia pokazały też, że rozwój zawodowy jest wpisany w rozwój osobisty każdego człowieka i uwarunkowany wieloma różnorodnymi czynnikami: biologicznymi, psychologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.
Lekcja uświadamiająca ważność decyzji o wyborze zawodu to zapewne dla szóstoklasistów jeden z pierwszych etapów planowania kariery zawodowej, ale niezwykle ważny. Samoświadomość tego, jaki jest mój potencjał i ograniczenia może zadecydować o satysfakcji z życia zawodowego ucznia w przyszłości.
Uczniowie i wychowawczyni bardzo dziękują za interesującą lekcję.
materiał: Małgorzata Badzińska
Czytaj również
- Uroczyste pożegnanie. Maturzyści odebrali świadectwa
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- „Skazani na dorosłość”. Nietypowy klimat zakończenia roku szkolnego
- Łączy nas pamięć. Uczniowie przygotowali symboliczne żonkile
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)