"Nadzieja nie jest matką głupich". Spotkanie biskupa z samorządowcami

fot. Marcin Jarzembowski
„Nadzieja nie jest matką głupich#, tchórzów, ale źródłem prawdziwej odwagi życia” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas noworocznego spotkania za samorządowcami i przyjaciółmi diecezji.
W bydgoskim Domu Polskim, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, wybrzmiał fragment słowa o Narodzeniu Pańskim. – W swoich działaniach macie państwo założenia, zadania, może niektóre z nich przerażają, ale nie tracimy nadziei, że się uda – mówił bp Włodarczyk, nawiązując tym samym do trwającego Roku Jubileuszowego, któremu towarzyszy hasło „Pielgrzymi Nadziei”.
Jak zauważył ordynariusz nadzieja dotyka także wymiaru duchowego człowieka, czegoś głębszego. – Mogę się w życiu niczego nie spodziewać, ale zachować nadzieję. Jest to możliwe, ponieważ nadzieja wykracza poza horyzont konkretnych celów, odsyła nas właśnie w głąb. Nadzieja jest tym, co pozwala człowiekowi przejść przez doświadczenie graniczne – mówił.
Dalej biskup Włodarczyk cytował słowa z Księgi Habakuka. „Drzewo figowe wprawdzie nie rozwija pąków, nie dają plonu winnice, zawiódł owoc oliwek, a pola nie dają żywności, choć trzody owiec znikają z owczarni i nie ma wołów w zagrodach. Ja mimo to w Panu będę się radować, weselić się będę w Bogu, moim Zbawicielu”.
Czy spotkaliście sią państwo ze stwierdzeniem „nadzieja matką głupich”? – pytał zebranych. – Ja mam krótką odpowiedź, że każdą matkę należy szanować. Nadzieja nie jest matką głupich, tchórzów, ale źródłem prawdziwej odwagi życia, podejmowania wyzwań, które pozwalają wyjść z poczucia bezradności, klęski – tłumaczył, dodając, że w sensie duchowym nadzieja jest ściśle związana z wiarą.
Oznacza to życie w horyzoncie nie tyle wartości, ile Boga. – Życzę budowania wspólnoty zaufania w misji, jaką państwo przyjęliście, by wszystko się udawało, jak i spełniały się marzenia. W sytuacjach trudnych, porażek, byście nie tracili nadziei. Mieli wewnętrzną siłę ducha, by przekraczać tę graniczną linię – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk. – Zdecydowanie musimy sobie powiedzieć, że nadzieja jest matką ludzi wierzących. I to nawet nie w kontekście wiary w Boga, ale w drugiego człowieka – zauważył podczas składania życzeń wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski. – Jesteśmy na początku kadencji. Życzę państwu odwagi w realizacji wszystkich celów i zamierzeń – mówiła wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.
Uczestnicy noworocznego spotkania mogli wysłuchać wierszy Cypriana Kamila Norwida i muzyki Fryderyka Chopina z wariacją Ignacego Jana Paderewskiego. Program zatytułowano „Chwila myśli”. Dzieła literackie zaprezentował Dariusz Kowalski, współzałożyciel oraz dyrektor artystyczny Teatru Klasyki Polskiej. Aktora można także oglądać od 33 lat w teatrach repertuarowych, filmach, telewizji, słuchać w radiu. Jest scenarzystą, reżyserem widowisk telewizyjnych, multimedialnych, koncertów i spektakli teatralnych. Jego wrażliwość i warsztat kształtowała współpraca z Kazimierzem Dejmkiem, Maciejem Prusem, Waldemarem Śmigasiewiczem, Mikołajem Grabowskim.
Wybitnemu aktorowi towarzyszył przy fortepianie Tomasz Kłeczek. Urodzony w Virginii w Stanach Zjednoczonych, uczący się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu, i na studiach z klawesynu młody artysta, jest zaangażowany w rozpowszechnianiu muzyki dawnej, występując jako solista na scenach polskich i zagranicznych.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






























Czytaj również
- „Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło
- To najdroższa inwestycja w dziejach gminy. Amfiteatr w trakcie metamorfozy
- Już po badaniach archeologicznych. Nic nie znaleziono
- Uroczyste wręczenie aktu mianowania. Powołanie Joanny Kalki
- Kolejna sesja w Szubinie. Sporo tematów do omówienia
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)