„Rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności".41 lat rolniczej Solidarności

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się dzisiejsze# (12 maja) obchody 41. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W programie kujawsko-pomorskich uroczystości, które odbywają się w Toruniu, Łubiance i Chełmży (w powiecie toruńskim) złożenie kwiatów, msza święta oraz spotkanie poświęcone błogosławionym księdzu Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie.
Rocznicowe obchody rozpoczęły złożenie kwiatów i wspólna modlitwa w toruńskim Parku Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi.
- Od zakończenia drugiej wojny światowej rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności. Przez lata działał tzw. bierny ruch oporu rolników, ale dopiero po rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” udało nam się to osiągnąć. Naszym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich tych, którzy w trudnych czasach zniewolenia walczyli o to, żeby być Polakami - mówił Michał Grabianka, przewodniczący wojewódzkiej rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność.
Następnie zebrani udali się na plac przed Urzędem Marszałkowskim, gdzie złożyli kwiaty przed odsłoniętą w ubiegłym roku tablicą upamiętniająca strajk rolników z 1981 roku.
- „Solidarność” rolnicza odegrała jedną z kluczowych ról w tym, by mogła się dokonać pokojowa transformacja polityczna w naszym kraju. To dzięki ich działalności i wytrwałości możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. „Solidarność” to nasze dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać i które musimy pielęgnować – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
W toruńskich uroczystościach uczestniczyli także senator Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, starosta toruński Marek Olszewski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu Dariusz Zagrabski, prof. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej oraz przewodniczący wojewódzkich struktur NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak, działacze i przedstawiciele rolniczej „Solidarności”.
Obchody kontynuowane były w Łubiance, gdzie w południe odbyła się msza święta w kościele bł. Jerzego Popiełuszki, a po nabożeństwie (o 13.30) do Centrum Kultury zaprosiliśmy na panel dyskusyjny poświęcony błogosławionym Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie. Zwieńczeniem kujawsko-pomorskich uroczystości będzie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu przy ulicy Mickiewicza w Chełmży (o godzinie 16).
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku po wieloletnich działaniach i dzięki determinacji polskich rolników. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową. Odegrał kluczową rolę w przemianach politycznych w Polsce.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria























Czytaj również
- Minął ponad rok od zakończenia zbiórki. Co słychać u małej Celinki?
- Pomoc przewlekle chorym. 250 tysięcy złotych dla pozarządówek z regionu
- Place zabaw podlegają corocznej kontroli. Jaki jest ich ogólny stan?
- „Z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje wsparcia”. Spotkanie w KPUW
- Uszkodzenia na Orzeszkowej. Naprawa przy okazji
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
(czytaj więcej)Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
rolnik, w dniu 13-05-2022 08:26:40 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 13-05-2022 11:16:08 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 14-05-2022 09:03:35 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!