Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2021

„Walczymy już drugi rok”. Mieszkańcy przeciwni budowie masztu

fot. pow.

fot. pow.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się procedura dotycząca planowanej# budowy stacji telefonii komórkowej. Maszt sieci Play ma stanąć w tym roku w Słupowej. Problem polega na tym, że nie chcą się na to zgodzić mieszkańcy tej miejscowości. Ich zdaniem maszt jest za wysoki i ma stanąć w zbyt małej odległości od zabudowań.

Sieć komórkowa Play ma w planach budowę masztu telefonii komórkowej w miejscowości Słupowa. Ma mieć on wysokość prawie 56 metrów. Na działce, należącej do osoby prywatnej, mają stanąć także niezbędne elementy infrastruktury zasilającej. Wiadomo, że nowy maszt nie będzie obsługiwał sieci 5G. Sieć Play w lutym ubiegłego roku złożyła do burmistrza Kcyni wniosek o wydanie decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego dla wspomnianego masztu. Jednak plany sieci Play spotkały się z wyraźnym sprzeciwem mieszkańców. Złożyli oni petycję do burmistrza, pod którą podpisała się zdecydowana większość mieszkańców Słupowej. Dlaczego są przeciwko powstaniu masztu? Ich zdaniem ma stanąć w zbyt bliskiej odległości od zabudowań. – Chcemy, żeby w Słupowej powstał maszt. Dobra jakość sieci i dostęp do internetu jest nam potrzebny. Jednak to za blisko od zabudowań. Maszt ma mieć prawie 60 metrów wysokości i ma stanąć kilkadziesiąt metrów od zabudowań. 85% mieszkańców podpisało się przeciwko jego budowie – wyjaśnił sołtys Słupowej Jacek Strychalski. Mieszkańcom najbardziej przeszkadza lokalizacja. Czy sieć Play rozważała inne umiejscowienie masztu? – Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników, m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych. Na etapie wyboru miejsca rozważane były przez inwestora także inne lokalizacje, jednak ostatecznie inwestycja jest realizowana w lokalizacji najbardziej oddalonej od zabudowań, które jednocześnie spełnia wymogi techniczne. – przekazał nam Martin Stysiak z biura prasowego sieci Play.

Sprzeciw mieszkańców nie ma wpływu?
W związku z tym, że mieszkańcy byli przeciwni powstaniu masztu, burmistrz wydał negatywną decyzję dla tego przedsięwzięcia. Na tym sprawa się jednak nie zakończyła. Jego decyzja została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy, a kwestię wydania decyzji przekazano do ponownego rozpatrzenia. Po tym ponownym rozpatrzeniu, kilku konsultacjach z mieszkańcami burmistrz wydał tym razem zgodę na budowę masztu. Jak argumentował podjęcie tym razem decyzji pozytywnej dla tego przedsięwzięcia? – Należy zaznaczyć, że decyzje lokalizacyjne nie są decyzjami zezwalającymi na realizację inwestycji, są niejako etapem wstępnym. Stwierdzają dopuszczalność, z punktu widzenia przepisów prawa, określonego rodzaju zamierzenia wobec wskazanego terenu, nie przesądzając o możliwości realizacji inwestycji oraz możliwości spełnienia określonych w niej warunków, w tym ochrony interesów osób trzecich. Wszystkie decyzje w sprawie ustalenia lokalizacji celu publicznego wydawane są na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a sama decyzja jest aktem administracyjnym i jeśli nie narusza przepisów odrębnych, nie jest prawnie dopuszczalne wydanie decyzji odmownej – wyjaśnił burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Wynika z tego, że burmistrz, powołując się na konkretne przepisy prawa oraz decyzję SKO tak naprawdę miał związane ręce i musiał wydać zgodę na budowę masztu.

„Walczymy już drugi rok”
Na to jednak nadal nie chcą zgodzić się mieszkańcy i zaskarżyli tym razem jego decyzję do SKO. – Organ drugiej instancji utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję akcentując, że decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego wskazuje jedynie warunki ochrony interesów osób trzecich, jednakże nie określa się, w jaki sposób te warunki mają być spełnione. Zatem odmowa decyzji z uwagi na rzekome negatywne oddziaływanie planowanej inwestycji nie znalazłaby poparcia w obowiązujących przepisach prawa. Ponadto sprzeciw mieszkańców nie może decydować o wydaniu bądź odmowie wydania decyzji – podsumował burmistrz Szaruga. Mieszkańcy się nie poddają i zaskarżyli decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na chwilę obecną sąd nie podjął jeszcze decyzji. – Walczymy już drugi rok z tym masztem. Czekamy na wyrok sądu. Może jak sytuacja pozwoli, to zorganizujemy niedługo jakieś spotkanie z mieszkańcami – przekazał nam sołtys Strychalski.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (21)

  nakło, w dniu 12-06-2021 14:17:09 napisał:

  Ci co protestują nie powinni używać telefonów komórkowych oraz internetu

  odpowiedz

  • 3 (11)

  Trzeźwo myślący , w dniu 12-06-2021 15:26:59 napisał:

  Kury przestaną znosić jajka...

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Mieszkaniec, w dniu 12-06-2021 16:07:21 napisał:

  Niech Sołtys zgłosi problem do szanownego Burmistrza, jedno jest pewne i tak nie pomoże .

  odpowiedz

  • 3 (5)

  w, w dniu 12-06-2021 17:12:23 napisał:

  Mleko od krów się zsiądzie już w cyckach

  odpowiedz

  • 5 (7)

  wolność, w dniu 12-06-2021 17:16:47 napisał:

  A zasięg w telefonie to by chcieli

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Tele, w dniu 12-06-2021 18:04:21 napisał:

  Powrót do telefonu stacjonarnego. Najlepiej ma poczcie lub u sołtysa:d

  odpowiedz

  • -5 (9)

  max, w dniu 12-06-2021 18:13:40 napisał:

  Te osoby co są za, powinni postawić maszt na swoim podwórku.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  Zenek, w dniu 13-06-2021 10:09:57 napisał:

  Sprzedam telefon na korbkę muzealna wartość.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Jupik, w dniu 14-06-2021 09:12:29 napisał:

  Pewnie ksiądz im powiedział,że krowy przestaną się doić.Nie odpalili mu działki

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożniki
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Drobne naprawy
Sprzedaż opon
Meble łazienkowe
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Pomoc drogowa
Meble kuchenne
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)