„Z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje wsparcia”. Spotkanie w KPUW

fot. KPUW w Bydgoszczy
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz otworzył w# miniony piątek konferencję przygotowaną wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie procesu deinstytuacjonalizacji usług społecznych.
Konferencja pn. „Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki”, przygotowana została pod auspicjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Z prelekcją wystąpiła m.in. Bogumiła Dertkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS przedstawiając założenia deinstytucjonalizacji, zasady projektu i Regulaminu Konkursu grantowego.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz inaugurując wydarzenie zaznaczył wagę poruszanego zagadnienia w obliczu postępującego procesu starzenia się społeczeństwa.
– Z roku na rok coraz więcej osób w naszych środowiskach potrzebuje wsparcia. Taką pomoc niosą pracownicy socjalni, a także personel wielu placówek. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat mamy stopniowo odchodzić od pomocy instytucjonalnej na rzecz wsparcia tych osób w ich lokalnych społecznościach – powiedział.
Wymagać to będzie przede wszystkim edukacji kadr zaangażowanych w ten proces, a także rozbudowy systemu usług środowiskowych. Instytucje, w których podopieczni przebywają stacjonarnie mają być zastępowane takimi formami, jak system usług środowiskowych, system mieszkalnictwa wspomaganego czy też miejsca pobytu czasowego.
Mikołaj Bogdanowicz, dziękując Minister Marlenie Maląg za podjęcie tej inicjatywy, zaznaczył jak dużego wsparcia, m.in. ze strony rządu, będzie wymagał ten proces.
– Ideą, która przyświeca tym działaniom, jest zapewnienie niezależnego życia dla każdej osoby z niepełnosprawnościami. To trudny i długofalowy proces, który będzie wymagał zaangażowania strony rządowej, samorządowej, jak i organizacji pozarządowych – podkreślił.
Podczas konferencji Wojewoda korzystając z obecności dyrektorów domów pomocy społecznej funkcjonujących na terenie naszego województwa, wręczył podziękowania za szczególne zaangażowanie w walkę z pandemią Covid-19.
Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Galeria




Czytaj również
- Szkolenie dla strażaków. Policja przypomniała ważne zasady
- Prace nad budową kanalizacji ruszyły. Na początek ul. Świerkowa
- Kolejki po drewno z lasu. Nie brakuje chętnych na chrust
- Gmina czipuje kubły na śmieci . Pojemniki pod kontrolą
- Gwałtowne burze przeszły przez region. Straż pożarna interweniowała 900 razy
Dodaj komentarz
Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?
(czytaj więcej)Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.
(czytaj więcej)Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
tylko pis, w dniu 22-05-2022 09:34:36 napisał:
odpowiedz
Mariusz, w dniu 22-05-2022 10:42:03 napisał:
odpowiedz
Stary Juda, w dniu 22-05-2022 11:46:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!