39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Męczennik rolniczej „Solidarności”

fot. KPUW
Obchody 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności” były tematem dzisiejszej# konferencji, która miała miejsce w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.
Piotr Bartoszcze to polski rolnik, jeden z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który m. in. prowadził konspiracyjną działalność opozycyjną oraz zajmował się wydawaniem i kolportowaniem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”.
Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Śledztwo prowadzone w 1984 r. oraz wznowione w 1990 r. umarzano. W 2017 Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.
- Bez wątpienia Piotr Bartoszcze jest symbolem i bohaterem tamtych czasów. Jego cały czas nie wyjaśniona śmierć, morderstwo, wymaga upamiętniania, podkreślania tego, co się w 1984 roku wydarzyło i m.in. te nasze uroczystości mają taki cel - mówił Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, podkreślając jak duże znaczenie dla Polski miała postać Piotra Bartoszcze.
W wolnej Polsce nie zapomniano o działaczu rolniczej „Solidarności”. W styczniu 1994 r. jedna z ulic Inowrocławia otrzymała jego imię, a w 2006 r. został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”. Natomiast w 2015 r. w Radłówku odsłonięto poświęcony mu obelisk.
Podczas obchodów 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze zaprezentowana zostanie również koncepcja budowy jego pomnika, który ma stanąć niebawem w Inowrocławiu.
- Pomnik, który stanie w centrum Inowrocławia, to będzie tak naprawdę drugie w mieście tak ważne upamiętnienie obok tablicy, która znajduje się przy ulicy Solankowej. To miejsce będzie przypominało także wkład naszych przodków i cały czas istniejącego środowiska rolniczego w budowę państwa i generalnie walkę o jego wolność. Tradycja i wychowanie jest bardzo ważne i o historii nie możemy zapomnieć - mówił prof. dr hab. Mirosław Golon.
Za rok będziemy obchodzić 40-stą rocznicę zamordowania Piotra Bartoszcze, więc będzie to dobry moment na odsłonięcie wspomnianego pomnika, o czym przekonuje pomysłodawca inicjatywy, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak:
Mam nadzieję, że za rok odsłonimy pomnik i będą to duże uroczystości, w których powiemy, że polska wieś już od początku lat 80. na równi z „Solidarnością” pracowniczą walczyła o Polskę, polską wieś i o naszą wolność.
Do uczestnictwa i wspólnego upamiętnienia Piotra Bartoszcze szczególnie zachęcamy wszystkich mieszkańców, rolników i przedsiębiorców rolnych z regionu.
Uroczystości rozpoczną się 7 lutego o godz. 9.30 w Inowrocławiu złożeniem kwiatów i zniczy na grobie Piotra Bartoszcze. Następnie po mszy św. w intencji Piotra Bartoszcze, która odbędzie się w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP zaplanowano złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze w Radłówku. Na koniec uroczystości przeniosą się do Szkoły Podstawowej w Sławęcinku, do której również uczęszczał Piotr Bartoszcze.
PLAN OBCHODÓW - 7 Lutego 2023 r.
INOWROCŁAW
9.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Piotra Bartoszcze, cmentarz św. Józefa, ul. Libelta
10.00 – Msza św., Al. Sienkiewicza 48
RADŁÓWEK
11.15 – złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze
SŁAWĘCINEK
Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika:
12.30 – Program artystyczny, powitanie gości
12.50 – Teka edukacyjna IPN: O wieś polską, wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI Solidarność (1944-1989) – dr K. Maniewska, dr K. Churska-Wołoszczak, dr P. Wójtowicz – prelekcja prof. dr hab. Mirosław Golon, Z-ca Dyrektora IPN Gdańsk
13.20 – Bohaterowie Niepodległej – „Piotr i Roman Bartoszczowie” – Wojciech Gonera, wyd. IPN
13.30 – Prezentacja koncepcji pomnika Piotra Bartoszcze, który ma stanąć przed budynkiem Urzędu Gminy w Inowrocławiu – Tadeusz Kacprzak, Wójt Gminy Inowrocław.
Materiał: KPUW
Galeria



Czytaj również
- Świąteczny konkurs KGW. Wybrano najlepsze potrawy, wypieki i stroiki
- Zamordowany strzałem w tył głowy. Śladami Józefa Władysława Młodowicza
- Już ponad 5 mln e-PITów. Rekordowa popularność usługi
- Kontynuacja cyklu szkoleń OSP. Kurs dla przyszłych ratowników
- W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 02-02-2023 20:01:46 napisał:
odpowiedz
JK, w dniu 02-02-2023 21:25:41 napisał:
odpowiedz
na etacie, w dniu 03-02-2023 07:15:00 napisał:
odpowiedz
rolnik, w dniu 03-02-2023 08:13:31 napisał:
odpowiedz
2424, w dniu 03-02-2023 08:37:07 napisał:
odpowiedz
Nikoś, w dniu 03-02-2023 08:48:53 napisał:
odpowiedz
Lll, w dniu 03-02-2023 08:58:47 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 03-02-2023 10:46:10 napisał:
odpowiedz
Obserwator , w dniu 03-02-2023 11:04:04 napisał:
odpowiedz
ooo, w dniu 03-02-2023 11:22:23 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!