Dziś mamy 2 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2023

"Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Festyn rodzinny w przedszkolu

fot. powierzone

fot. powierzone

W czerwcowe, chociaż mało słoneczne, ale bardzo atrakcyjne popołudnie zorganizowany został #festyn rodzinny w Daltońskim Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie pod hasłem „Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Głównym założeniem festynu było propagowanie idei planu daltońskiego, ze szczególnym naciskiem na samodzielność, odpowiedzialność oraz refleksję.

Organizując i planując przedsięwzięcie skupiliśmy się na niezależnej i samodzielnej pracy każdego dziecka. Przedszkolak miał możliwość działania, mierzenia się z własnymi możliwościami, wyciąganiem wniosków z wykonanego zadania, poszukiwania, doświadczania i planowania.

Dlaczego tak ważna jest aktywność każdego przedszkolaka? Naturalną i charakterystyczną aktywnością dla wieku przedszkolnego jest zabawa. To ona sprawia, że każdy przedszkolak poprzez zabawę rozwija swoją potrzebę doświadczania, ruchu, prawidłowego rozwoju, uspołeczniania. Istotnym i najważniejszym zadaniem było aktywowanie dzieci do działania podczas inicjatywy przedszkolnej jaką był festyn rodzinny.

Na ogrodzie znajdowało się siedem aktywności zadaniowych  (sportowa, plastyczna, sensoryczna, ludowa, badawcza, muzyczna, przyrodnicza). Zadaniem każdego przedszkolaka, po otrzymaniu karty aktywności daltońskich, było wykonanie zadań zgodnie z instrukcją w danym kąciku, po którym dziecko otrzymywało pieczątkę z kolorami dni tygodnia. Po zdobyciu wszystkich uzyskiwały naklejkę aktywnego przedszkolaka festynu daltońskiego. W każdej pracowni czekały na dzieci atrakcyjne zadania do samodzielnego wykonania. W kącikach pomagali wykonywac dzieciom zadania wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

Oprócz kącików z aktywnościami, na dzieci czekało mnóstwo innych niespodzianek, m.in. słodkie gofry, wata cukrowa, loteria fantowa, grill, kluski z kapusta, przysmak świętokrzyski i wiele innych, w których pomagali rodzice oraz dziadkowie naszych przedszkolaków.

Podczas festynu swoje umiejętności prezentowali zaproszeni goście: Zespół Algaro, Jesienny Kwiat, Dziecięca Drużyna Pożarnicza oraz zabawy muzyczno – ruchowe z Jolantą Muzalewską oraz Agatą Pączek.

Przedszkolaki prezentowały swoje talenty na scenie śpiewając i tańcząc piosenki z repertuaru regionu Pałuk takie jak: „Kukułeczka”, „posłała mnie matka”, „Szubin nad Gąsawką”, „Kuminiorz”.

Czekały rówież niespodzianki: wóz strażacki, wóz policyjny, maskotka marketu Hipper, szubińskie „Motoorły” oraz stoisko z Football Academy.

Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Gniewomir Piekarski, który zaszczycił nas swoją obecnością prowadząc imprezę i dzieki któremu festyn cieszył się ogromna dawka dobrego humoru.

Festyn był miejscem, w którym każdy przedszkolak wraz z rodziną mógł spędzić aktywnie czas z całą społecznością przedszkolną w miłej, pełnej ciekawej i angażującej całe rodziny zabawie.

Do zobaczenia za rok !

Materiał: Klaudia Jamka / Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)