Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2022

Azbest odjechał. Powstał regulamin odbioru eternitu

fot. pow.

fot. pow.

W połowie czerwca z terenu Rodzinnych Ogródków Działkowych Pelikan# w Szubinie wyjechał składowany przez działkowców eternit, który zawiera szkodliwy azbest. O pozbycie się tych niebezpiecznych odpadów z terenu działek „walczył” działkowiec Daniel Danielewski.

Jak poinformowała Małgorzata Pietrykowska, kierownik referatu rolnictwa i gospodarki wodnej w Urzędzie Miejskim w Szubinie, azbest składowany przez działkowców na terenie ROD Pelikan został zabrany 10 czerwca 2022 roku. Wywozem i utylizacją azbestu zajmuje się firma „ECO – POL” z Pruszcza. Stawka wynagrodzenia za utylizację 1 tony wyrobów zawierających azbest wynosi 429 zł. 17 września 2021 roku gmina Szubin podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na dotację w ramach programu priorytetowego „Ogólnopolski Program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” w latach 2021-2023 na łączną kwotę 284 tys. zł. W roku 2021 było to 101 tys. zł, w roku 2022 – 99 tys. zł, a w roku 2023 – 84 tys. zł. Dotacja ma charakter refundacji całości poniesionych kosztów demontażu, unieszkodliwienia i transportu azbestu. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak długo jeszcze potrwa w tym roku zbiórka azbestu? Czy znany jest harmonogram zbiórki w gminie? – Nabór wniosków na sfinansowanie utylizacji wyrobów zawierających azbest został ogłoszony na początku bieżącego roku – trwał do końca marca. Zbiórka azbestu w ramach aktualnego trwała do końca czerwca br. W związku z realizacją prac nie ustala się harmonogramu zbiórki – konkretne terminy odbiorów odpadów z nieruchomości uzgadniane są indywidualnie z mieszkańcami przez wykonawcę – wytłumaczyła Małgorzata Pietrykowska.

Wracając do ROD Pelikan. Tegoroczna zbiórka azbestu przysporzyła członkom zarządu kłopotów. Czy w związku z tym, kolejne zbiórki będą prowadzone w inny sposób? – Sporządziliśmy regulamin odbioru odpadów zawierających azbest. Zgodnie z nim każdy działkowiec musi poinformować nas o pracach, które będą odbywały się na terenie ogrodu. Musi podpisać także regulamin. Wynika z niego m.in. to, że odpady zawierające azbest muszą być odpowiednio ofoliowane, składowane na paletach i oznaczone. Ponadto muszą być składowane na terenie działki, a nie, jak do tej pory, na terenie wspólnym. Na miejsce odbioru palety będzie można przewieźć dopiero dzień przed przyjazdem firmy zajmującej się utylizacją – tłumaczy Katarzyna Mądrowska-Janasińska, prezeska zarządu ROD Pelikan. Dodaje, że ten system już funkcjonuje. W zeszłym tygodniu azbestu pozbywała się jedna pani i przewiozła go na miejsce odbioru dopiero w wieczór poprzedzający. Jeszcze tym razem było to miejsce przy bramie wjazdowej od strony firmy Autex. Następnym razem palety ze szkodliwym azbestem będą składowane poza terenem działek - przy ulicy Mostowej.

Źródło: 

W tym miejscu składowany był azbest. Od teraz działkowcy będą musieli przechowywać palety na swoich działkach. W tym miejscu składowany był azbest. Od teraz działkowcy będą musieli przechowywać palety na swoich działkach.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Niepokorny , w dniu 03-08-2022 16:37:35 napisał:

    Co z azbestem na dachach pięknego rynku w Szubinie?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)