Dziś mamy 1 grudnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

21 lutego 2020

Bezpieczne korzystanie z internetu przez najmłodszych. Lekcje zakończył quiz

fot. Iwona Matusiak

fot. Iwona Matusiak

Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się w daltońskim Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie# 19.02.2020 roku. W imprezie wzięli również udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych pod opieką pani Katarzyny Pietrzak oraz pani Sary Pawlickiej, którzy w społeczności przedszkolnej utworzyli grupę Serduszka. Dzięki temu mogli aktywnie uczestniczyć w zabawach, odczytując daltońskie instrukcje i organizując sobie pracę.

Przedszkolaki przybyły na hol, pokonując przeszkodę utworzoną z wełnianych sieci. W odpowiednią atmosferę wprowadziła wszystkich scenka, w której prowadzący połączył się przez komunikator z Tygryskiem, przebywającym poza przedszkolem. Dzięki temu dzieci zobaczyły, że niewidoczna dla oka sieć internetowa, daje możliwość łączenia się z każdego miejsca. Następnie poznały Sieciaka, czarny charakter, którego można spotkać w Internecie, ponieważ chce uzyskać różne informacje od dzieci. Tym razem chciał przekonać przyjaznego Tygryska, aby podał mu swoje dane. To miało uświadomić dzieciom, jak ogromne niebezpieczeństwo może czyhać po drugiej stronie monitora.

Dzieci poznały nazwę bezpiecznej strony www.necio.pl, z której najmłodsi mogą korzystać bez obaw, oczywiście w ograniczeniach czasowych dostosowanych do wieku.

Dla utrwalenia poznanych treści, wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w quizie, swoistej refleksji, która usystematyzowała ich wiedzę. Swoje odpowiedzi przedstawiały na specjalnie przygotowanym do tego ekranie monitora.

Z aprobatą wszystkie grupy przedszkolne wykonały zadania daltońskie, zgodnie z instrukcją, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Ich zadaniem było zebranie piłeczek umieszczonych pomiędzy wiązkami sieci, pokolorowanie ilustracji przyjaciela Necia oraz rzucanie piłeczek do kolorowych kubków, usprawniając motorykę pracy rąk, potrzebną między innymi w operowaniu palcami na klawiaturze.

Internet jest nieodłączną częścią współczesnego życia, źródłem wiedzy, ale i rozrywki. Mimo niepokoju, jaki budzi nadmierne korzystanie z jego zasobów, odpowiednio dozowany i kontrolowany, może być bezpieczny nawet dla najmłodszych. Certyfikat Bezpiecznego Przedszkolaka w Sieci, który otrzymały dzieci, symbolizuje ich rosnącą świadomość.

Organizatorzy: Izabela Szpotańska, Anna Ucińska i Jolanta Storzyńska

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 119 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)