Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

02 kwietnia 2025

Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Ochrona przed pryszczycą

fot. MRiRW

fot. MRiRW

We wtorek, 1 kwietnia odbyło się kolejne, 3-etapowe posiedzenie # sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Podkreślamy, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje. Przypominamy także, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne, a choroba nie powoduje zagrożenia życia człowieka.

Posiedzenie sztabu kryzysowego – 3 etapy:

Posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.

Zagrożenie pryszczycą jednym z tematów podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Sztab kryzysowy w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) – spotkanie wiceministra Stefana Krajewskiego z wiceministrem Pawłem Bejdą (MON) oraz dowódcami służb mundurowych z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Wiesławem Kukułą na czele.

Najważniejsze ustalenia z dnia 1.04.2025 r.:

W działania prewencyjne oraz w usuwanie skutków pryszczycy w razie jej ewentualnego wystąpienia zaangażują się funkcjonariusze służb mundurowych podległych MON i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), m.in. wojska, straży pożarnej, służby granicznej i policji.

Rozważane jest kolejne ograniczenie liczby przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski, a wzmożone kontrole w wyznaczonych przejściach będą prowadzone we współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Połączone patrole będą skuteczniej egzekwować obowiązujące restrykcje.

Przypominamy: wojewodowie mają prawny obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny.

Wzmożone kontrole prowadzone są nadal przejściach granicznych i lotniskach. W celu skutecznego blokowania transportu wątpliwych towarów w kontrole włączone są zespoły z wyszkolonymi psami.

Pryszczyca u ludzi – ważne informacje:

Zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich podczas trwania epizootii u bydła.

Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi chorych zwierząt, np. podczas dojenia.

Okres inkubacji wynosi kilka dni.

Głównym objawem są bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy, osłabienia, trudności w połykaniu czy ślinotoku.

Z reguły dochodzi do samowyleczenia, a pełny powrót do zdrowia następuje po 1-2 tygodniach.

Gdzie szukać aktualnych informacji:

Wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl.

materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 16 42

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)