Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu

fot. Diecezja Bydgoska
Od Modlitwy Jubileuszu rozpoczęto spotkanie w # bydgoskim Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II, jakie zorganizowano na pamiątkę zbliżającego się czasu Triduum Paschalnego.
Wspólnota stołu – z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, biskupa seniora Jana Tyrawy – nawiązywała do Wielkiego Czwartku, dnia ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. – Przyjmijcie od całej wspólnoty seniorów, ale i tu posługujących, życzenia mocy od Zmartwychwstałego Chrystusa, otulenia płaszczem od Matki Bożej Pięknej Miłości. Wiele życzliwości od tych, do których jesteście posłani, otaczacie swoją troską, apostolską pamięcią i ewangeliczną pracą – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się do księży biskupów.
„Jezus żyje, a w Jerozolimie jest tylko jeden pusty grób. Ten, który opuścił Zmartwychwstały Chrystus.” – zauważył ordynariusz diecezji, bp Krzysztof Włodarczyk. – To Jezus, który może nas podźwignąć z naszych grobów, jakimi są często smutek, zniechęcenie, choroba, trudności. Potrzeba nam ten kamień odsunąć i z tego wszystkiego wyjść. Przed nami czas wychwalania Jezusa, który ma moc wyzwolenia – dodał bp Włodarczyk. – Po Zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego, w Wieczerniku przebywało prawdopodobnie sześćdziesiąt osób. W czasie, pomiędzy 30. a 60. rokiem pierwszego wieku dokonał się cud – mówił bp senior Jan Tyrawa.
Jak dodał, wyraża się on w tym, że pierwszych, kilkunastu Apostołów – „absolutnie niewykształconych ludzi, którzy nigdy nie byli w mieście, nigdy nie przemawiali publicznie, zawojowało świat”. – Dokonała się niesamowita misja Kościoła, przewrócenie całego, dotychczasowego świata. – To oni przebudzili ten świat, głosząc nie tylko Zmartwychwstanie – mówił biskup senior. – Kiedy przeżywamy Święta Wielkiej Nocy, dotykamy tajemnicy życia. Nikt nie stwarza samego siebie, bo życie jest darem nadprzyrodzonym. Świętować Wielkanoc, to znaczy przyjąć, uwewnętrznić ten dar, czyniąc go treścią swojego życia – powiedział.
Podczas spotkania wszyscy swoją modlitwą otoczyli księży seniorów, którzy odeszli w ostatnim czasie do domu Ojca – ks. prałata Adama Kątnego i ks. Stanisława Bezlera. O swoim wsparciu duchowym zapewnili kapłanów wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP nr 2 w Nakle nad Notecią, któremu patronuje bł. Stefan Wyszyński. Jego słowa, składając zarazem życzenia, przytoczyły Siostry Satyaseva – Katechetki Rodzin, Służebnice Prawdy Bożej, posługujące na co dzień w domu.
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


















Czytaj również
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)