Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2022

Akademicki Mistrzostwa Polski. Jak poszło mieszkańcom naszego powiatu?

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 1-3 kwietnia Ewa Karkowska i Jan Rosiński wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach, które odbyły się w Chorzowie.

Ewa Karkowska reprezentowała Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, a Jan Rosiński reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wzięło w nich udział wielu silnych szachistów m.in. arcymistrzowie Igor Janik i Daniel Sadzikowski. Warta uwagi jest również wysoka frekwencja, ponieważ w mistrzostwach wystartowało aż 377 zawodników (113 kobiet i 264 mężczyzn). Najpierw został rozegrany turniej indywidualny, a następnie drużynowy. W turnieju indywidualnym rywalizacja toczyła się w dwóch grupach: w grupie kobiet oraz w grupie mężczyzn. Ewa Karkowska zajęła 58. miejsce w grupie kobiet na 113 zawodniczek. Zawodniczka Feniksa zdobyła 4,5 punktu na 9 możliwych (4 wygrane, 4 przegrane oraz 1 remis). Warto wspomnieć, że Ewa Karkowska na liście startowej plasowała się na 61. miejscu, co oznacza, że skończyła mistrzostwa 3 pozycje wyżej. Dodatkowo Ewa Karkowska uplasowała się na 12. miejscu w klasyfikacji zawodniczek uczelni medycznych. Ponadto Ewa Karkowska wywalczyła kilka cennych skalpów z silnymi szachistkami m.in. remis z kandydatką na mistrzynię krajową++ Polą Mościcką oraz wygrana z Natalią Plutą (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1722). Dzięki swojemu wynikowi Ewa Karkowska podwyższyła swój ranking FIDE na szachy szybkie o 17 punktów.

W grupie mężczyzn wystartował Jan Rosiński, który zajął 133. miejsce na 264 zawodników. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na liście startowej Jan Rosiński był rozstawiony na 197. pozycji, co oznacza, że finalnie zawodnik Feniksa zakończył zawody aż o 64 miejsca wyżej. Mroczanin wywalczył 4,5 punktu na 9 możliwych (4 zwycięstwa, 4 porażki i 1 remis). Jan Rosiński zanotował również kilka ciekawych skalpów na mistrzostwach m.in. remis z Sylwią Polak (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1641), a także wygrana z Kacprem Racławickim (kategoria szachowa II+, ranking FIDE 1728). Dodatkowo Jan Rosiński zajął 41. miejsce w klasyfikacji studentów uniwersytetów. Jan Rosiński zaliczył także spory wzrost rankingowy, ponieważ zyskał aż 55 punktów do rankingu FIDE na szachy szybkie. Mroczanin wziął udział także w turnieju drużynowym, gdzie również reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci UKW wystąpili w składzie: Sebastian Rogulski, Jan Rosiński, Marcin Chojnacki, Adam Duda. Sam udział w zawodach drużynowych był niemałym wyzwaniem, ponieważ kadra uniwersytetu przystąpiła do mistrzostw mając w składzie 2 zawodników mniej niż inne zespoły, co oznaczało konieczność odrabiania strat 0:2 praktycznie w każdym meczu. Najwięcej punktów dla drużyny UKW zdobyli Sebastian Rogulski (5 punktów) oraz Jan Rosiński (4,5 punktu). 3 punkty zdobył Marcin Chojnacki, a 1 punkt wywalczył Adam Duda. Grająca w osłabieniu bez 2 zawodników kadra UKW zdołała ugrać remisy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Akademią Nauk Stosowanych w Koninie, oraz z Akademią Nauk Stosowanych w Tarnowie. Łączny bilans osłabionej drużyny UKW to 3 remisy i 6 porażek oraz 47. miejsce w klasyfikacji końcowej. Całej kadrze należą się duże brawa za podjęcie walki w turnieju drużynowym bez posiadania pełnego składu. Podsumowując, turnieje indywidualne były udane dla Ewy Karkowskiej i Jana Rosińskiego, ponieważ oboje zaliczyli wzrosty rankingowe i zdobyli cenne skalpy z mocnymi graczami. Z kolei turniej drużynowy był sporym wyzwaniem. Ciężko się gra w sytuacji, gdy brakuje 2 zawodników i trzeba odrabiać straty w meczach już na samym starcie. Tym bardziej cieszą wywalczone 3 remisy w zawodach drużynowych. Co ciekawe na turnieju drużynowym Jan Rosiński również zaliczył wzrost rankingu FIDE. Udział w obu tak silnych zawodach jest niezwykle cennym doświadczeniem, a także świetną przygodą. Ponadto w wolnym czasie udało się pojechać do Czech i zwiedzić Ostravę. Największe powody do zadowolenia dają wzrosty rankingu FIDE oraz cenne skalpy.

Materiał: Jan Rosiński

Oceń artykuł: 151 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Praca na wysokości
60PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)