Rozstrzelani w Bydgoszczy. Walczyli przeciwko sowieckiej okupacji
fot. Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy
80 lat temu 17 grudnia o godzinie #15.15 w Więzieniu Karno-Śledczym WUBP w Bydgoszczy rozstrzelano dwóch żołnierzy Armii Krajowej- Delegatury Sił Zbrojnych: ppor. Zbigniewa Kucharskiego ps. „Lubicz”- żołnierza Inspektoratu AK Nowy Sącz oraz Edmunda Nowackiego ps. „Ziarenko”- łącznika Okręgu Pomorskiego AK z Bydgoszczy, żołnierza oddziału por. Alojzego Bruskiego „Graba”.
Obaj żołnierze po zakończeniu II wojny nie złożyli broni, ale latem 1945 r. włączyli się aktywnie w walkę przeciwko sowieckiej okupacji kraju w ramach patrolu dywersyjnego Okręgu Pomorskiego DSZ dowodzonego przez cichociemnego por. Edwina Mikołaja Schellera ps. „Fordon”.
Uczcijmy dzisiaj ich pamięć.
Materiał: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jedno z najlepszych miejsc na regenerację. Wykorzystaj ten czas
Drzewa przyprószone śniegiem, cisza i #spokój - słychać jedynie skrzypienie śniegu pod butami - zima w lesie ma swój bajkowy urok.
(czytaj więcej)"Demokracja" po sowiecku. Dzień manipulacji i terroru
79 lat temu Polacy tłumnie wzięli udział #w powszechnym głosowaniu do sejmu. 19 stycznia 1947 r. nie zapisał się jednak w naszej historii jako święto demokracji, a jako dzień manipulacji i terroru, stając się jednym z mitów założycielskich tzw. Polski Ludowej.
(czytaj więcej)"Królowa Twojego ogrodu". Pamiętaj o dokarmianiu ptaków
Zimą nie zapominamy dokarmianiu #ptaków. Na osiedlach, w miejskich blokowiskach czy w zaciszu przydomowych ogrodów widać wywieszone słoniny czy napełnione karmniki.
(czytaj więcej)Dziś 106 rocznica. Włączenie Nakła do odrodzonego Państwa Polskiego
Dziś obchodzimy 106. rocznicę wkroczenia# oddziałów #Wojska Polskiego do Nakła i przejęcia przez nie władzy wojskowej. Po blisko 150 latach zaborów Pomorze i Kujawy Zachodnie wróciły do Polski.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
markymark, w dniu 19-12-2025 09:25:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!