Dziś mamy 9 grudnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

17 listopada 2021

Czy można złomować pojazd bez przeglądu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Decyzja o złomowaniu auta zawsze jest podejmowana z pewną niechęcią. Często dotyczy przecież pojazdu lubianego, który przez# lata służył całej rodzinie, choć dziś jego stan jest już na tyle zły, że auto nie ma nawet ważnych badań technicznych. Ten brak zaliczonego przeglądu budzi zresztą pewne wątpliwości. Czy samochód bez aktualnych badań może w ogóle zostać zezłomowany? Czy można siąść za kierownicą ten ostatni raz, aby dostarczyć go do stacji demontażu pojazdów?

Czy brak ważnego przeglądu to przeciwwskazanie do złomowania?

Polskie prawo jest dość restrykcyjne wówczas, gdy w grę wchodzi złomowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że ośrodki zajmujące się kasacją aut muszą mieć zgodę na działanie. Taką firmą jest „Kapral-Car” prowadząca legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o numerze C-43. Nie oznacza to jednak, że brak ważnego przeglądu może uniemożliwić złomowanie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem stosowanym często właśnie dlatego, że auto nie spełnia już wymogów technicznych. Nie trzeba więc obawiać się, że brak tego dokumentu będzie problemem.

Co z transportem?

Czy jednak oznacza to, że właściciel auta może wsiąść za jego kierownicę po to, aby zawieźć pojazd na złomowanie? Okazuje się, że tu przepisy kodeksu drogowego są tu znacznie bardziej restrykcyjne. Pojazd, który nie ma aktualnych badań, nie może poruszać się po drogach nawet, jeśli jeszcze odpala i działają w nim zarówno światła, jak i hamulce. Brak stosowania się do tych wymogów owocuje mandatem, punktami karnymi, a bardzo często także odebraniem dowodu rejestracyjnego. To może skomplikować sytuację właściciela samochodu, bo mówimy o dokumencie niezbędnym podczas kasacji. Ryzyko nie zawsze się opłaca. Warto więc poszukać takiej stacji odpowiedzialnej za demontaż pojazdów, która oferuje odbiór auta od klienta. Auto-Kasacja „Kapral-Car” zapewnia darmowy odbiór własnym transportem. Pozwoli to na przestrzeganie prawa, oszczędność nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby zapłacić w następstwie spotkania z patrolem policji.

 

Relację filmową możesz zobaczyć:

FILM 1

FILM2

 

Materiał Partnera - Artykul Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
0

Co 3. Polak pożycza pieniądze, by opłacić rachunki. Czekają nas święta na kredyt?

Jak wynika z najnowszego badania# Intrum ”European Consumer Payment Report 2021”, pandemia obniżyła dochody aż 46 proc. konsumentów w naszym kraju, co z kolei wpłynęło na zdolność Polaków do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań finansowych.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)