Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 listopada 2021

Czy można złomować pojazd bez przeglądu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Decyzja o złomowaniu auta zawsze jest podejmowana z pewną niechęcią. Często dotyczy przecież pojazdu lubianego, który przez# lata służył całej rodzinie, choć dziś jego stan jest już na tyle zły, że auto nie ma nawet ważnych badań technicznych. Ten brak zaliczonego przeglądu budzi zresztą pewne wątpliwości. Czy samochód bez aktualnych badań może w ogóle zostać zezłomowany? Czy można siąść za kierownicą ten ostatni raz, aby dostarczyć go do stacji demontażu pojazdów?

Czy brak ważnego przeglądu to przeciwwskazanie do złomowania?

Polskie prawo jest dość restrykcyjne wówczas, gdy w grę wchodzi złomowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że ośrodki zajmujące się kasacją aut muszą mieć zgodę na działanie. Taką firmą jest „Kapral-Car” prowadząca legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o numerze C-43. Nie oznacza to jednak, że brak ważnego przeglądu może uniemożliwić złomowanie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem stosowanym często właśnie dlatego, że auto nie spełnia już wymogów technicznych. Nie trzeba więc obawiać się, że brak tego dokumentu będzie problemem.

Co z transportem?

Czy jednak oznacza to, że właściciel auta może wsiąść za jego kierownicę po to, aby zawieźć pojazd na złomowanie? Okazuje się, że tu przepisy kodeksu drogowego są tu znacznie bardziej restrykcyjne. Pojazd, który nie ma aktualnych badań, nie może poruszać się po drogach nawet, jeśli jeszcze odpala i działają w nim zarówno światła, jak i hamulce. Brak stosowania się do tych wymogów owocuje mandatem, punktami karnymi, a bardzo często także odebraniem dowodu rejestracyjnego. To może skomplikować sytuację właściciela samochodu, bo mówimy o dokumencie niezbędnym podczas kasacji. Ryzyko nie zawsze się opłaca. Warto więc poszukać takiej stacji odpowiedzialnej za demontaż pojazdów, która oferuje odbiór auta od klienta. Auto-Kasacja „Kapral-Car” zapewnia darmowy odbiór własnym transportem. Pozwoli to na przestrzeganie prawa, oszczędność nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby zapłacić w następstwie spotkania z patrolem policji.

 

Relację filmową możesz zobaczyć:

FILM 1

FILM2

 

Materiał Partnera - Artykul Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)