Dziś mamy 3 lipca 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

21 maja 2022

Czy w Kcyni powstanie jadłodzielnia? Sprawa jest „w powijakach”

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W wielu polskich miastach funkcjonują tzw.# jadłodzielnie. To nic innego jak miejsce, do którego można przynieść nadmiar jedzenia. Skorzystają z tego osoby potrzebujące. Korzyści jest wiele – od niemarnowania jedzenia poprzez bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.

Nad tym, czy w Kcyni jest szansa na powstanie tzw. jadłodzielni, radna i sołtys Kowalewka Alicja Woźniak zastanawiała się już w grudniu ubiegłego roku. – Rozmawiałam z mieszkanką miasta, która jest objęta pomocą społeczną. Mówiła mi, że jakoś się żyje, ale nie jest w stanie kupić sobie czegoś więcej niż niezbędne minimum, np. białej kiełbasy czy szynki na święta. W Polsce marnuje się bardzo dużo jedzenia. Ludzie na dwa dni świąt kupują pełne wózki, a potem wiele z tych towarów jest zwyczajnie wyrzucanych na śmietnik. Myślę, że w gminie Kcynia są osoby, które korzystałyby z takiej jadłodzielni. Jest tu dużo starszych, samotnych osób lub takich, które po prostu wymagają pomocy. Nie chcę przez to powiedzieć, że mieszkańcy gminy Kcynia są tacy biedni, ale pomagać zawsze warto, nawet kilku osobom. Wiąże się to oczywiście z obowiązkiem kontrolowania jedzenia, a co za tym idzie, wytypowania osoby, która by się tym zajmowała. Trudno mi powiedzieć, czy gdyby takie miejsce powstało, miałoby funkcjonować tylko po świętach czy cały rok – mówi o swoim pomyśle Alicja Woźniak.

Póki co w tej sprawie trwają rozmowy burmistrza Kcyni Marka Szarugi z kierowniczką kcyńskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszką Witkowską.

– Dotychczas skontaktowałam się z jednym z MGOPS (miasto powiatowe) prowadzącym jadłodzielnię we współpracy z organizacją pozarządową i dużą firmą produkującą żywność wraz z obsługą opiekuna jadłodzielni. Niestety, taka forma współpracy nie jest możliwa z uwagi na to, że Kcynia jest zbyt małym miastem – informuje Agnieszka Witkowska. Wiadomo też już, że jadłodzielnia nie wymaga zezwoleń, nie podlega też kontroli sanepidu. – Oczywiście ktoś musi zadbać o higienę tego miejsca, sprawdzać, czy coś nie jest po terminie zdatności do spożycia – oznajmia Witkowska.

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga mówi, że sprawa jest „w powijakach”. – Przygotowujemy się do ewentualnej realizacji tego pomysłu. Niedługo będziemy sprawdzać, czy mieszkańcy gminy w ogóle czegoś takiego oczekują. Przed nami też rozmowy z przedsiębiorcami, sklepikarzami i zaopatrzeniowcami. Będziemy także zastanawiali się nad wyborem miejsca do prowadzenia takiego punktu – mówi włodarz gminy.

Zdania mieszkańców, jak w każdej kwestii, są podzielone. Także jadłodzielnia ma swoich zwolenników i przeciwników. Pani Zofia uważa, że to dobry pomysł, ale miejsce to powinno funkcjonować np. tylko po świętach. Zdaniem jej córki, pani Beaty, takie miejsce w Kcyni się nie sprawdzi. – Niedaleko jest Kołaczkowo i ośrodek dla bezdomnych. Nadmiar jedzenia można zawieźć tam. A z takiego punktu mogą być tylko problemy. Niech się coś popsuje i ludzie się pochorują. Kto za to odpowie? – zastanawia się kobieta.

Czy jadłodzielnia w Kcyni powstanie? Do tematu wrócimy.

Ankieta

Czy to dobry pomysł, aby utworzyć jadłodzielnię?

 • Tak
 • Nie
 • Nie wiemOceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  Amado, w dniu 21-05-2022 10:23:12 napisał:

  Super jeszcze wszystkie markety powinny się dołączyć bo to co wyprawiają z jedzeniem to jest kpina

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (16)

  :D, w dniu 21-05-2022 11:31:37 napisał:

  Taaa osoby potrzebujące. Kcyńscy kombinatorzy, nieroby, leserzy, rzezimieszki teraz to już całkiem będą mieli wakacje pod gruszą. Do pracy? Po co?! Żeby się zhańbić ?tak to jeszcze żreć za darmo dostaną te wszy wszystkie... ale jak mają talony w sklepie w GS-ach to nabiorą i sprzedają pod sklepem kurczaka za 7 złotych.... dajcie spokój by oferować tak kulejącą pomoc tym niby potrzebującym... Bo ten który tak na prawdę potrzebuje to się nie dopcha i z resztą będzie się wstydził tam pójść, a wiecie czemu? Bo ma godność, nie tak jak te pospólstwo kcyńskie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  aa, w dniu 21-05-2022 23:06:02 napisał:

  Niestety,dziś biednych ludzi nie ma .Obecne rozdawnictwo wyprodukowało nam miliony nierobów ,żyjących z rożnych 500+. Są wynoszące 1200 +500 zasiłki dla chorych na alkoholizm,zasiłki w kwocie 1724 dla niepełnosprawnych, którzy mogliby pracować,w zakładach pracy chronionej. Nikt nie kontroluje ,biorców 500+,a tam jest sporo nadużyć!Biedni to są ci którzy na takich pasożytów uczciwie pracują za najniższą krajową!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Podatnik, w dniu 22-05-2022 08:19:35 napisał:

  Kcyńska opieka społeczna to kpina. Promuje nierobów i cwaniaków. Tabuny młodych ludzi w wieku produkcyjnym z pieniędzy które otrzymują z opieki uczyniło stałe źródło dochodu. Praca to dla tych ludzi ujma. Śmieją się z tych „idiotów” którzy pracują na ich zasiłki. Może „nowa” Pani kierownik MOPS coś z tym zrobi i zacznie aktywizować tych pasożytów. Bo aktualne zarządzanie jest kiepskie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  gdzie jest kultura w Kcyni?, w dniu 25-05-2022 07:41:20 napisał:

  Pan Burmistrz powinien uruchomić jadłodzielnie bo to jego ostatnia kadencja i co dalej skąd pieniążki na tak WYSTAWNE życie ? :D a tutaj zaraz trzeba będzie się przeprowadzić bo przecież w Kcyni zero przemysłu i perspektyw. Ciekawe czy Szubin, Żnin czy Gołańcz wchłoną te "wioskę na wzgórzu" :D

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)