Dziś mamy 26 lutego 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Dzień bez Opakowań Foliowych. "Wynalazek" przynosi szkody środowisku

fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

W latach 60-tych minionego stulecia zrewolucjonizowały sposób pakowania, a współcześnie ten „wynalazek” przynosi ogromne szkody# zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. W Dniu bez Opakowań Foliowych zastanawiamy się, czym zastąpić wciąż popularne opakowania z tworzyw sztucznych?

Dostrzeżenie przez ludzi negatywnych skutków użytkowania opakowań z tworzyw sztucznych, wpłynęło na ustanowienie Dnia bez Opakowań Foliowych. Doroczne obchody, 23 stycznia, zachęcają do zaprzestania wykorzystywanych na co dzień na całym świecie plastikowych produktów.

Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent. Jest jednak wiele sposobów na ograniczenie liczby wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych. Dodatkowo możemy twórczo wykorzystać opakowania, które użytkowaliśmy.

A oto kilka podpowiedzi zamienników foliowych jednorazówek i innych materiałów z tworzyw sztucznych:
• Otręby pszenne
Z otrąb pszennych wytwarzane są jednorazowe talerze i sztućce, które w ciągu 30 dni ulegają pełnej biodegradacji
• Papier
Można z niego wytwarzać m.in. pudełka, naczynia, opakowania, torby na zakupy. Papier jest biodegradowalny i podlega recyklingowi
• Drewno
Materiał ekologiczny, pochodzenia naturalnego, podlegający recyklingowi, zdrowy, o wszechstronnym zastosowaniu.
• Szkło
Powstaje z naturalnych materiałów (piasek, soda kalcynowana i wapień). Może być poddawane recyklingowi wiele razy. Jest bezpieczne dla żywności i napojów.
• Konopie
Z materiałów kompozytowych na bazie konopi przemysłowych wytwarza się m.in. głośniki, obudowy instrumentów muzycznych, wyposażenia łodzi, desek rozdzielczych i bagażników w autach.
• Bambus
Jest lekki, wytrzymały, ekologiczny. Można z niego wytwarzać wszystko to, co z plastiku, i.in. słomki, patyczki do uszu, sztućce, szczoteczki do zębów, miski, kubki.

Pamiętajmy, że opakowania foliowe to nie tylko reklamówki. Katalog plastików jest o wiele bardziej rozbudowany, są to między innymi:

-sztućce,
-talerze,
-słomki,
-mieszadełka,
-patyczki kosmetyczne,
-patyczki do balonów,
-pojemniki na żywność,
-kubki do napojów.

Unijne przepisy uchwalone w 2019 r. mają systematycznie ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Unia Europejska specjalnym rozporządzeniem o redukcji opakowań plastikowych już obecnie zakazała stosowania jednorazowych opakowań. Także w Polsce systematycznie są wycofywane opakowania z plastiku.

Jednak niezależnie od prawodawstwa, powinniśmy wdrażać dobre praktyki ograniczające zużycie plastiku. Tym samym przysłużymy się przyrodzie, a także własnemu zdrowiu.

Materiał: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Ja , w dniu 23-01-2023 10:17:05 napisał:

  W Polsce używało się opakowanie do produktów żywnościowych papieru.Byl żakaz foli do produktów żywnościowych.Folie przywieziono z zachodu teraz wywozić folię na zachód.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Rozum, w dniu 23-01-2023 13:30:39 napisał:

  Pandemia obnażyła hipokryzję "walki z plastikiem" Odpady popandemiczne zalały świat.Zniweczono cały trud oczyszczania planety.Nie wspominam o tym co znajduje się w mogiłach cmentarnych,bo to kolejna bomba z opóźnionym zapłonem z którą zmagać będą się pokolenia.Pandemia koronawirusa przyczyniła się do degradacji środowiska w większym stopniu niż nam się wydawało.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Tragedia na Morzu Białym, w dniu 24-01-2023 12:06:54 napisał:

  Chcę przypomnieć, że gdy wprowadzano na rynek tzw. foliówki, to one były reklamowane jako ekologiczne, bo wielorazowe i można było łatwo je w kieszeni zmieścić i użyć wiele razy. Teraz zmieniono propagande i wcisną znowu nam coś niby ekologicznego, a za kilka lat znowu zmiana. Bo przez torby papierowe wycina się lasy i przez to mamy globalne ocieplenie. Tak samo z dekadę temu silniki diesla były reklamowane jako eko i w ogóle, a teraz to są te "najgorsze". Grają z nami jak z głupkami ale tak w sumie jest skoro większa ilość społeczeństwa w ciągu roku nie przeczyta ani jednej książki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)