Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2021

Dzień pełen atrakcji. Spotkanie z technikiem wydziału kryminalistyki

fot. pow.

fot. pow.

W środę odbyły się zajęcia związane z# realizowanym przez szkołę projektem Erasmus+ - “Teen Einsteins” poświęconemu nauce wykorzystywanej w różnych dziedzinach. Jednym z tematów tego projektu jest kryminalistyka, i to właśnie ona była hasłem przewodnim wczorajszego dnia.

Naszym gościem był technik wydziału kryminalistyki w Bydgoszczy - Marek Grabowicz, który zapoznał uczniów klasy Ic i IIc z tajnikami swojej pracy. Omówione zostały działania techników kryminalistyki na miejscu zdarzenia, stosowane techniki i narzędzia.

Przygotowane zostały 4 stacje zadaniowe: mechanoskopia - badająca ślady pozostawione przez narzędzia użyte przez sprawcę, osmologia - zabezpieczanie śladów zapachowych, daktyloskopia - badanie odcisków palców, i traseologia, czyli identyfikacja przestępcy na podstawie śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia. Po krótkim przeszkoleniu uczniowie klas policyjnych sprawdzali swoje umiejętności pobierając odciski palców kolegów oraz zabezpieczając odciski pozostawione na przedmiotach; zabezpieczali odciski obuwia sporządzając odlewy gipsowe. Demonstrowali proces gromadzenia dowodów zapachowych oraz sposób sporządzania odcisków silikonowych mechanicznych zarysowań.

Natomiast uczniowie klasy I a oraz II d udali się do Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, by obejrzeć wystawę Klubu Miłośników Fotografii pt.,, Ulica”. Dyrektor biblioteki przedstawił nam historię szubińskiego klubu ,,Flesz”, który w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia. Pan Mirosław Rzeszowski przybliżył zwiedzającym tajniki fotografowania, źródła inspiracji. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia ulic pokazują różne podejście artystów szubińskich do tego wydawałoby się banalnego tematu. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych. Spotkanie w bibliotece na pewno będzie inspiracją dla wielu, w czasie zbliżających się wakacji, do spojrzenia na otaczający nas świat z innej, artystycznej perspektywy i utrwalenia go na fotografii w nieoczywisty, być może zaskakujący sposób.

Zaś uczniowie klasy Ib świetnie bawili się podczas gry w Mafię i Gorącego Ziemniaka.

Materiał: A.Marchlewska - I LO w Szubinie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)