Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 maja 2022

Dzisiaj 1 maja. To Święto Pracy i 18-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

fot. Kancelaria Sejmu

fot. Kancelaria Sejmu

18 lat temu Polska wspólnie z# dziewięcioma innymi państwami, stała się formalnie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Oprócz Polski w UE znalazły się również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Tego dnia zakończył się także kilkunastoletni proces zbliżania Polski do struktur europejskich, którego kolejnymi etapami było podpisanie i wejście w życie układu stowarzyszeniowego, złożenie wniosku o przystąpienie do UE, a następnie proces negocjacji członkowskich. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach podpisany został traktat akcesyjny. Zgodę na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wyraziło referendum 7 i 8 czerwca 2003 r. Jak przypomniał Sejm w okolicznościowej uchwale podjętej z okazji 60-lecia integracji europejskiej w 2017 r., „zdecydowana większość Polaków opowiedziała się wówczas za uczestniczeniem w dalszych etapach integracji: za zniesieniem wewnętrznych granic, za wspólnym rynkiem towarów i usług, za poszerzaniem Unii o kolejne państwa, ale także za zachowaniem prawa do samodzielności w decydowaniu o sprawach wewnętrznych oraz za kultywowaniem własnej tożsamości narodowej i kulturowej”. Traktat ateński wszedł w życie 1 maja 2004 r.

O znaczeniu obecności w strukturach unijnych świadczyć mogą aspiracje państw Bałkanów Zachodnich, a także Ukrainy, która z poparciem m.in. Polski w obliczu rosyjskiej agresji ubiega się o członkostwo we wspólnocie w przyspieszonym trybie. Rozszerzenie UE jest kwestią istotną dla bezpieczeństwa i stabilizacji nie tylko państw członkowskich, ale także całego kontynentu.

1 maja obchodzone jest także Święto Pracy. Posiadające ponad 120-letnią tradycję, ustanowione zostało przez działaczy ruchy robotniczego w 1889 r., na pamiątkę strajku w Chicago w 1886 r. zakończonego starciami z policją i ofiarami wśród protestujących. Ideą przyświecającą świętu była walka o godne warunki pracy, płacy i życia dla robotników w czasach rodzącego się kapitalizmu. W państwach, w których rządy objęli komuniści, dzień ten stał się jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zawłaszczone przez władze uroczystości nabrały z biegiem lat charakteru fasadowego, a masowy udział przedstawicieli świata pracy był w nich niejednokrotnie wymuszany. Po zmianach 1989 r. święto pozostało w kalendarzu świąt państwowych, zmienił się jednak jego charakter. W wyniku nowelizacji preambuły ustawy o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym dokonanej przez Sejm w 2007 r., obecnie jest ono hołdem oddawanym „wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń”. Święto 1 maja ma też podkreślać „wartość pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej” i obchodzone jest „w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości”.

Materiał: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 24 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (17)

    Mig, w dniu 01-05-2022 14:46:35 napisał:

    Nasza władza wstydzi się UE, nie ma żadnych uroczystości upamiętniających 18.

    odpowiedz

    • -7 (17)

    świerk, w dniu 01-05-2022 15:01:53 napisał:

    To napisz do UE ,żeby wpłaciła nam to , co się nam należy,,

    odpowiedz

    • -6 (18)

    Kołchoźnik z przymusu, w dniu 01-05-2022 17:23:51 napisał:

    Dawniej tkwiliśmy w kołchozie sowieckim a teraz w Eurokołchozie. Z deszczu pod rynnę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)