Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2022

Najstarsze mieszkanki regionu odznaczone. Wyjątkowe spotkania

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W okresie okołoświątecznym marszałkowskimi medalami# Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano cztery mieszkanki naszego województwa. Odznaczyliśmy panie Stanisławę Wróblewską, Kazimierę Głowacką, Anielę Mikołajczak i Juliannę Sierosławską. Te kobiety i ich historie są dla nas źródłem wiedzy o historii i tradycji.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

29 grudnia wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził dwie stuletnie mieszkanki naszego regionu, panie Stanisławę Wróblewską i Kazimierę Głowacką.

Pochodząca z Radomina w powiecie golubsko-dobrzyńskim pani Stanisława urodziła się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1921 roku. Wspominając swoją młodość przywołuje prace przymusowe w niemieckim gospodarstwie rolnym. Kiedy wojna zbliżała się ku końcowi, w kwietniu 1945 roku wyszła za mąż za Ignacego, z którym osiedliła się w Trąbinie (powiat rypiński). Wychowali dwie córki, wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. To bardzo muzykalna osoba, pełna serdeczności i ciepła. Pełny biogram.

Kazimiera Głowacka urodziła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1921 roku w Świętosławiu (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie mieszka do dziś. Poślubiła Antoniego, urzędnika i agronoma. Zajmowała się domem, lubiła haftować. Wspólnie z mężem wychowała pięcioro dzieci. Obecnie spędza czas w domowym zaciszu. Pełny biogram.

Mieszkanka Włocławka pani Aniela Mikołajczak urodziła się 21 grudnia 1921 roku w Bninie, w ówczesnym województwie pomorskim jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Czas wojny, jak wspomina, zniszczył jej młodość. Została wówczas skierowana na przymusowe prace u Niemców, a próbę ucieczki niemal przypłaciła życiem. W ciężkich chwilach pomagała jej modlitwa. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała we Włocławku. Wychowała dwoje synów. Pracowała w zakładzie dziewiarsko-krawieckim we Włocławku aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Jej pasją był śpiew, przez ponad 40 lat występowała z włocławskim Chórem Katedralnym. Ponadto lubi czytać, do tej pory oddaje się lekturze bieżącej prasy i książek. Notka biograficzna autorstwa syna pani Anieli.

Pochodząca ze Starego Sumina (powiat tucholski), gdzie spędziła swoje dzieciństwo, Julianna Sierosławska na świat przyszła 20 grudnia 1921 roku. Mając 22 lata została wywieziona do Frankfurtu nad Menem na półroczne prace przymusowe. Gdy powróciła w rodzinne strony poznała Alfonsa Sierosławskiego, który został jej mężem. Nowożeńcy przeprowadzili się do Bydgoszczy. Pani Julianna urodziła czworo dzieci: trzech synów i córkę. Opiekę nad dziećmi i domem łączyła z pracą w Zakładach Przemysłu Odzieżowego ,,Modus”. Jest osobą bardzo rodzinną. Pełny biogram.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Materiał: Beata Krzemińska - Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    dorota, w dniu 05-01-2022 16:16:12 napisał:

    Zamiast medali to lepiej by dać tym starszym ludziom pieniądze na lekarstwa które z pewnościa potrzebują

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Złośnica, w dniu 05-01-2022 21:11:24 napisał:

    Dorota, około 3700 zł netto miesięcznie Panie dostaną z ZUS dodatkowo do emerytury i niech żyją jak najdłużej w zdrowiu :-)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)