Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2021

Grypa czy delta? Sezon infekcyjny coraz bliżej

fot. pixabay

fot. pixabay

Sezon zachorowań na grypę coraz bliżej, tak samo# jak czwarta fala pandemii koronawirusa. Eksperci prognozują, że zostanie zdominowana przez wariant delta (indyjski). Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego o podobnych objawach. Jak zatem odróżnić COVID-19 od sezonowej grypy?

Wariant delta daje nietypowe objawy
Zakażenia wariantem delta dają objawy, które nie są typowe dla innych odmian koronawirusa. W przebiegu wariantu indyjskiego rzadziej odnotowuje się zarówno kaszel, jak i charakterystyczne zaburzenia węchu i smaku. Dolegliwości przypominają silne przeziębienie – zazwyczaj występuje ból głowy, gardła, katar i gorączka; mogą pojawić się także wymioty, ból brzucha, utrata apetytu, zaczerwienienie oczu i bóle mięśniowo-stawowe. Do bardzo rzadkich poważnych objawów należą też zaburzenia słuchu, ostre zapalenie migdałków, gangrena oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Najskuteczniejszą formą profilaktyki są szczepienia – dostępne preparaty chronią nie tylko przed samym zachorowaniem, ale przede wszystkim hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby. Równocześnie, przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego warto pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie – chorobie niesłusznie lekceważonej i bagatelizowanej, która co roku zbiera śmiertelne żniwa na całym świecie.

Grypa – śmierć co minutę
Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jednakże, w Polsce zagrożenie jakie niesie ze sobą ta choroba jest często ignorowane, a zainteresowanie szczepionkami pozostaje niewielkie.

– Myślę, że powszechność występowania tej choroby sprawia, że się z nią oswoiliśmy – mówi lek. Małgorzata Ponikowska w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl. – Co więcej, często mylimy grypę, która jest chorobą wywołaną przez konkretnego wirusa, tj. wirusa grypy, z przeziębieniami wywołanymi przez różne łagodniejsze wirusy, takie jako rino- czy adenowirusy.
Najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem i powikłaniami grypy są seniorzy, dzieci poniżej piątego roku życia, osoby w ciąży oraz przewlekle chore.

– Dyskusje na temat śmiertelności grypy są bardzo gorące, szczególnie gdy próbuje się udowodnić, że obecnie panujący koronawirus to nic innego jak taka właśnie „zwykła grypa” – przyznaje lek. Ponikowska. – Jednak w tym miejscu przypomnijmy sobie, że ta „zwykła grypa” potrafiła w latach 1918-20 zabić 50 mln ludzi – wszak jest to wirus, który mutuje i zdarzają się wyjątkowo zjadliwe szczepy… ¬– przestrzega ekspertka.

Grypa czy delta – jak rozpoznać infekcje i jak się przed nimi chronić?
Odróżnienie grypy od COVID-19 „na oko” nie jest możliwe. Istnieje jednak metoda profilaktyki, która pozwala skutecznie zapobiegać zakażeniom – jest nią szczepienie ochronne; w obu przypadkach bezpieczne i zalecane zarówno młodzieży, dorosłym, jak i seniorom.

O profilaktyce powinny pomyśleć także osoby w ciąży. Tym bardziej, że w tym sezonie ciężarne będą mogły skorzystać z pełnej refundacji dwóch szczepionek przeciw grypie. To szczepienie jest szczególnie zalecane także dzieciom od 6. do 60. miesiąca życia oraz osobom osłabionym (nawet w trakcie terapii onkologicznych). Warto przy tym pamiętać, że mit o „zachorowaniu na grypę po szczepieniu” nie ma żadnego odwzorowania w rzeczywistości.

Materiał: Nadia Łanowska-Wasielewska

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

    • 21 (29)

    Gość , w dniu 17-09-2021 13:01:50 napisał:

    A może OMEGA hahaha!!!!!!!!!

    odpowiedz

    • 21 (27)

    Dobrze myslacs, w dniu 17-09-2021 13:07:07 napisał:

    A może wariant Mu albo gama haha boki zrywać

    odpowiedz

    • 19 (21)

    Kolo, w dniu 17-09-2021 14:13:03 napisał:

    Jak to... grypa? Przecież grypa umarła w zeszłym roku...razem z wszystkimi innymi chorobami... Nie było innej przyczyny śmierci jak na srovida lub też z nim jako towarzyszącemu innym chorobom i doprowadzeniu do śmierci... propagando start!

    odpowiedz

    • -16 (22)

    MM, w dniu 17-09-2021 14:19:20 napisał:

    Śmieszkujcie dalej, przedszkole w Szubinie właśnie z covidem :/

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 12 (14)

    Gnojokok, w dniu 17-09-2021 15:08:11 napisał:

    Choroby jak każde inne-nieleczone stanowią śmiertelne zagrożenie.Każdy ma prawo wyboru i z niego korzysta.Przymus,groźby,straszenie tylko potęgują bunt i poczucie ograniczania swobody do decydowania o sobie.Obecna histeria jest tego doskonałym przykładem.Nie jesteśmy w stanie zwalczyć obecnych wariantów Covid. Im szybciej to zrozumiemy i uznamy je za chorobę pokroju grypa-tym szybciej wrócimy do zdrowia.Tego psychicznego również.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Astmatyczka, w dniu 17-09-2021 16:56:25 napisał:

    Teraz to już nie istnieje nic innego jak covid. Od lat leczę się na astmę i to normalne, że podczas przeziębienia mam kaszel. Z zapaleniem zatok zostałam wysłana przez lekarza na testy. Nie dostałam żadnych leków, tylko musiałem czekać prawie 2 dni za wynikiem. Jak dostałam się już do lekarza 4 dni po pierwszej wizycie, z wynikiem negatywnym, to miałam już zapalenie płuc. Sama pani doktor przyznała, że można było tego uniknąć, ale takie są procedury.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (8)

    Robert, w dniu 17-09-2021 17:00:14 napisał:

    Delta -srelta.

    odpowiedz

    • 0 (8)

    mg.lab , w dniu 17-09-2021 17:13:52 napisał:

    Lekarze już nas sortują szczepionym robią test z krwi mniej wrażliwy a resztę nie szczepionych robią test z wymazu tu znajdzie sie każdy rodzaj zarazy a test jest wrażliwy na wszystko.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Arek, w dniu 17-09-2021 22:12:06 napisał:

    Jestem aktywny fizycznie, mam nieco ponad czterdzieści lat i po szczepieniu dostałem zawału. Teraz wiem, że byłem głupi dając się szczepić...

    odpowiedz

    • 2 (2)

    BlagamPosze, w dniu 17-09-2021 22:31:38 napisał:

    Lekarzu przybywaj !. Lekarzu wierzę w Ciebie !. Przysięga Hipokratesa tak dla przypomnienia... Nie pieniążki źródłem zbawienia...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    JA, w dniu 18-09-2021 07:29:48 napisał:

    CZYZBY GRYPA WROCILA OD POLTORA ROKU NIE BYLO SLYCHAC O GRYPIE A MOWIA ZE JEST DELTA GAMMA ALBO JESZCZE COS WYMYSLA A SROVID JEST

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Sławek, w dniu 18-09-2021 08:32:20 napisał:

    Czym się różni grypa od covid'a ? Testem...

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Kazio, w dniu 18-09-2021 11:09:25 napisał:

    Konowałom przypomniała się grypa!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Tadzik, w dniu 18-09-2021 11:44:13 napisał:

    Kazio lekarz to biznesmen. Ma kasę z wizyt, prowizje z przepisanych i wykupionych leków, podania szczepionek etc. Tu nie chodzi o zdrowie pacjenta. Tu chodzi o zarobek na maxa. Prawdziwych lekarzy jest bardzo mało, większość robi biznes, nic więcej. Po co mają wyleczyć pacjenta, czyli szukać przyczyny choroby, skoro można leczyć do końca życia...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)