Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 czerwca 2021

Karta Dużej Rodziny już w mObywatelu! Wyczekiwane nowości dla użytkowników

fot. Cyfryzacja KPRM

fot. Cyfryzacja KPRM

Kolejne, cyfrowe ułatwienia dla rodzin. Od dziś w# naszej aplikacji mObywatel można znaleźć Kartę Dużej Rodziny.

O nowości w naszej aplikacji na środowej konferencji poinformowali ministrowie Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Marlena Maląg – minister pracy i polityki społecznej.

Cyfryzacja dla rodzin

- Karta Dużej Rodziny ma ogromne znaczenie we wzmacnianiu polityki demograficznej, ale i we wzmacniania dużych rodzin – powiedziała w trakcie spotkania minister Marlena Maląg. - Karta ewaluowała. Właśnie dokonaliśmy kolejnego, ważnego – cyfrowego – kroku. Cieszę się, że od dziś jest dostępna w aplikacji mObywatel – dodała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Z Karty Dużej Rodziny korzysta obecnie już ponad milion rodzin wielodzietnych, czyli ponad 3,4 miliona osób! Dostępne dzięki niej zniżki oferuje już ponad 8,6 tysięcy partnerów w 29,3 tysiącach lokalizacji. Teraz będzie jeszcze łatwiej dostępna – w aplikacji mObywatel.

Co zrobić, aby w swoim telefonie mieć Kartę Dużej Rodziny?

- Osoby, które już korzystają z naszej aplikacji – wystarczy, że ją zaktualizują. Rodziny, które do tej pory nie korzystały z mObywatela - mogą ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Nasza aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. - mObywatel jest aplikacją dla całej rodziny. Znajdziemy w niej dokumenty dla każdego – dodaje sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeszcze kilka słów instruktaża dla osób, które dopiero zamierzają pobrać naszą aplikację. Pobierając mObywatela po raz pierwszy i chcąc mieć w nim Kartę Dużej Rodziny – na głównym pulpicie mObywatela wystarczy wybrać duże koło ze znakiem plus (+), podpisane „Dodaj swój pierwszy dokument” i potwierdzić dostęp profilem zaufanym. Następnie z listy dostępnych dokumentów wskazać mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny.

Rodzinna aplikacja

Jeśli korzystacie już z naszej aplikacji, zaktualizujcie ją. W kolejnym kroku - na głównym pulpicie mObywatela wybierzcie duży przycisk „Dodaj dokument”. Następnie z listy dostępnych dokumentów kliknijcie mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny. Gotowe!

Mobilna KDR daje dostęp do kart należących do rodziny. Po wybraniu funkcji „Moi bliscy” wyświetli się lista wydanych kart. Można je okazać, tak jak własną kartę. Dostępną w mObywatelu Kartę Dużej Rodziny można też zweryfikować, tak jak dotychczasową, „tradycyjną”, kartę.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i aplikacja dla całej rodziny. Można w niej znaleźć dokumenty dla każdego. Dla uczniów – mLegitymacja szkolna. Dla studentów – mLegitymacja studencka. Starsi użytkownicy aplikacji znajdą w niej też m.in.:

  • mObywatel (kiedyś mTożsamość) - zawiera dane pochodzące z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL. Dzięki niemu możemy się wylegitymować (np. na poczcie, podczas kontroli biletów w pociągu, itp.) bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego
  • eRecepta – w mObywatelu znajdziecie dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Dzięki temu w aptece nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu odbioru – wystarczy okazać dostępny w aplikacji kod QR do zeskanowania.
  • mPrawo jazdy – czyli odzwierciedlenie uprawnień do prowadzenia pojazdów, to jeden z najpopularniejszych dokumentów w aplikacji – korzysta z niego 1 648 340 obywateli.
  • Licznik punktów karnych – jest uzupełnieniem mPrawa jazdy, pozwala na podgląd aktualnego konta punktowego.
  • mPojazd – dane naszego samochodu – dokładniej informacje z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i potwierdzenia wykupienia polisy OC.
  • Bilety kolejowe – te zakupione w systemie PKP Informatyka.

A to i tak nie wszystko.

Wyczekiwane nowości

- W naszej aplikacji można znaleźć także krajowy dokument z informacją o odbytym szczepieniu. Wkrótce pojawi się w niej Unijny Certyfikat Covid, który umożliwi swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej – zapowiada minister Adam Andruszkiewicz. – Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pracujemy też nad tym, aby jeszcze w tym roku w aplikacji pojawiła się także Legitymacja emeryta i rencisty – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

To teraz w skrócie – oto najważniejsze powody, dla których warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. Dzięki niej m.in.:

  • bezpiecznie pobierzesz i okażesz swoje dane (nie musisz mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie, czy podczas kontroli biletów w pociągu, itp.),
  • zrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL,
  • potwierdzisz uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzisz punkty karne,
  • okażesz i sprawdzisz dane swojego samochodu.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna, bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

Pobierz ją już dziś, warto!

Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania na temat aplikacji – odpowiedzi na nie znajdziecie na gov.pl/mObywatel.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)