Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 lipca 2022

Kolejki po drewno z lasu. Nie brakuje chętnych na chrust

fot.

fot.

Ceny surowców energetycznych w ostatnim czasie lawinowo rosną. Tymczasem, sezon grzewczy # zbliża się i wiele osób już szuka możliwości zakupu tańszego opału, ponieważ zewsząd informuje się o tym, że na jesień będzie jeszcze drożej. Jedną z metod pozyskania opału jest zbieranie drewna w lesie. Taką możliwość prześmiewczo nazwano nawet programem „Chrust plus". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Węgiel, pellet, ekogroszek – ceny tych paliw są tak wysokie, że aby ogrzać swoje budynki wiele osób nie stać na ich zakup na zbliżający się sezon jesienno-zimowy. Trwa wielkie poruszenie i poszukiwanie możliwości pozyskania tańszego opału. Na koniec maja wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że na opał można zbierać gałęzie z lasu. Jego wypowiedź szybko została podchwycona i w przestrzeni publicznej pojawiło się stwierdzenie, że rząd opracował kolejny program pomocy dla obywateli pn. „Chrust plus”. W rzeczywistości drewno z lasu można było pozyskiwać praktycznie od zawsze. Obecnie zainteresowanie zdobyciem drewna na opał wzrosło, ale wcale nie po sławnych już słowach wiceministra. – Od wybuchu wojny w Ukrainie, wzrostu cen gazu i szalejącego wzrostu cen innego opału, mnóstwo osób szuka alternatywy, żeby zapewnić sobie opał do ogrzewania. Bardzo duże zainteresowanie pozyskaniem drewna z lasu obserwujemy już od 2-3 miesięcy. W Nadleśnictwie Szubin nic się nie zmieniło, z założenia sprzedajemy opał w leśnictwach – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin Grzegorz Gust. Jak przyznaje, obecnie zakupem drewna z lasu zainteresowanych jest coraz więcej osób. Jakie drewno jest dla nich przeznaczone? – Stajemy frontem do mieszkańców. W tej chwili mamy mnóstwo zainteresowanych klientów na drewno do budowy domów, mebli. Są prowadzone przetargi na jego sprzedaż. Inny rodzaj drewna służy do budowy palet, a jeszcze inny na opał. To oraz pozostałe drewno niższej jakości w pierwszej kolejności sprzedajemy okolicznym mieszkańcom. Całość drewna, które zostaje, a nie mamy go obłożonego umowami przeznaczamy do sprzedaży dla nich – wyjaśnia nadleśniczy. Zainteresowanie jest tak duże, że tworzone są zapisy do kolejek. – Są leśnictwa, w których mamy zapisy na kilka miesięcy naprzód. Dla jednej osoby przeznaczane jest do kilku metrów sześciennych po to, aby każdy mógł z tego skorzystać, ale także po to, aby nie było spekulacji i odsprzedawania drewna przez pośredników po wyższych cenach – wyjaśnia. Czy drewna wystarczy dla wszystkich chętnych? – Nie jestem w stanie odpowiedzieć, nie wiadomo jak będzie na przykład we wrześniu – przyznaje nadleśniczy.
Konieczne zgłoś się do leśniczego!
Poza zakupem gotowego drewna na opał jest jeszcze tzw. samowyrób, o którym powiedział wiceminister. – Jeżeli robimy w danej części lasu trzebież, żeby na przykład las szybciej rósł, wyciągamy z tego terenu, co trzeba, ale zostają gałęzie. Każdy kto chce może przyjść i z tego skorzystać. Kiedyś w ten sposób drewno pozyskiwały biedniejsze osoby. Wyznaczana jest działka do wyrobienia, fragment powierzchni dla danej osoby, a drewno które ona pozyska układane jest w stosy. Następnie są one mierzone i osoba taka musi za to zapłacić. Dla nas też to jest korzystne, dzięki temu mamy przygotowany teren do nasadzenia na tej powierzchni – wyjaśnia Grzegorz Gust. Cennik dotyczący samowyrobu znajduje się na stronie nadleśnictwa, ceny za drewno z samowyrobu nie są wysokie. – Nie planujemy podwyżki, to byłoby niekorzystne i skończyłoby się na tym, że większa liczba osób nie mogłaby tego drewna kupić, a za to wzrosłaby ilość kradzieży drewna z lasu – uważa Grzegorz Gust. Jak przyznaje, w ostatnim czasie liczba kradzieży drewna z lasu niestety wzrosła. – Nie jest to drastyczny wzrost, ale kradzieży jest więcej niż rok temu. Ludzie kradną, bo trzeba czekać na swoją kolej, są wysokie ceny. Mamy dość dużo kamer i staramy się zabezpieczać las przed kradzieżami – przestrzega szef szubińskiego nadleśnictwa. Jeżeli ktoś chce skorzystać z samowyrobu i zorganizować sobie tani opał z lasu, należy pamiętać o najważniejszej rzeczy. Koniecznie, jeżeli ktoś chce wykonać samowyrób, trzeba zgłosić się do leśniczego. Jeżeli będzie taka możliwość, udostępnimy taką powierzchnię, żeby mieszkańcy mogli skorzystać – zapewnia nadleśniczy Gust.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (21) Zgłoś naruszenie zasad

  • 17 (19)

  Ergometr , w dniu 03-07-2022 15:12:37 napisał:

  To może dlatego mniej ludzie wystawiają wielkogabarytów do zbiórki, pewnie pójdzie w piec jak kto ma

  odpowiedz

  • 26 (30)

  Hehe, w dniu 03-07-2022 16:11:02 napisał:

  Chętnych na chrust, przez PiS cofnęliśmy się do sredniowiecza

  odpowiedz

  • 19 (19)

  Jachu , w dniu 03-07-2022 16:30:43 napisał:

  Paląc chrust trzeba siedzieć ciągle przy piecu.

  odpowiedz

  • 17 (19)

  Kolo, w dniu 03-07-2022 16:50:07 napisał:

  Chrust już mam. Czekam na wysyp mirabelek.

  odpowiedz

  • 19 (23)

  JebiącyPiS , w dniu 03-07-2022 17:40:03 napisał:

  ***** ***

  odpowiedz

  • 26 (28)

  Suchodolski, w dniu 03-07-2022 18:04:01 napisał:

  Sasin w pierwszej polskiej elektrowni atomowej zamontuje reaktory chrustowe .

  odpowiedz

  • 20 (22)

  Ja, w dniu 03-07-2022 18:32:41 napisał:

  Podziękowania dla Rządu tak gnębią narod

  odpowiedz

  • 15 (19)

  Xp312, w dniu 03-07-2022 19:51:03 napisał:

  Poczekajmy na sezon grzewczy. Strach będzie wyjść na ulice bo wszyscy będą palić czym popadnie byle mieć ciepło.

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Duduś, w dniu 03-07-2022 21:54:00 napisał:

  Niech ktoś sprezentuje rządowi szklany nocnik i niech zobaczą co narobili.

  odpowiedz

  • 14 (14)

  Bobi, w dniu 03-07-2022 22:27:43 napisał:

  Najlepiej to nie pracować i być na garnuszku państwa tacy najlepiej na tym wychodzą a najgorzej Ci mają co pracują za miskę ryżu

  odpowiedz

  • 19 (19)

  Nakielanin, w dniu 04-07-2022 10:22:54 napisał:

  No i mamy skutki rozdawnictwa w postaci 500+ itd....

  odpowiedz

  • 15 (15)

  heh, w dniu 04-07-2022 10:46:25 napisał:

  Nie da się normalnie żyć w kraju w którym rządzi PIS . Rząd nie ma żadnej strategii na nadchodzący czas .Ludzie którzy nie są za PIS, em są wyśmiewani , lekceważeni ,przy ogólnym rechocie kiedy " Wuc " przemawia .

  odpowiedz

  • 14 (16)

  Wp, w dniu 04-07-2022 11:06:32 napisał:

  Najlepszy ten pasek w wiadomościach, " Tusk bezradny wobec inflacji ".Niech ktoś odsunie Tuska od władzy .Mają tupet. .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Marian, w dniu 04-07-2022 11:51:48 napisał:

  Ekogrozek po 1100 w pile

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Włodek, w dniu 04-07-2022 13:08:47 napisał:

  Nawet po chrust upodleni poliniacy pobiegli. Co za wstyd. Żadnej godności w tym narodzie. Chrust to rozumiem, ale podłożony gdzie trzeba i podpalony razem z oponami. To by dopiero skwierczało tyle tłuszczu kradzionego wytopić.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  kaczuszka, w dniu 04-07-2022 19:40:10 napisał:

  czym kaczorek i sekta pisioków pali

  odpowiedz

  • 7 (7)

  emeryt, w dniu 04-07-2022 19:47:03 napisał:

  przyjdzie czas że pisuary szybko się wypalą jak ten chrust - i oj to będą jęki jak ich będą odsuwać od koryta

  odpowiedz

  • 3 (3)

  ***** ***, w dniu 05-07-2022 09:48:06 napisał:

  To wszystko przez Tuska, niech go ktoś wreszcie wywali z tego rządu, bo źle kieruje działaniami naszego rządu od 6 lat co najmniej! a nie czekoj

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jachu , w dniu 05-07-2022 14:35:23 napisał:

  To wina Putina i Tuska bo Putin po katastrofie smoleńskiej poklepał po plecach Tuska

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)