Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

29 października 2020

Konferencja wojewody o aktualnej sytuacji epidemiologicznej

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

O aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim rozmawiali# wczoraj z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz Paweł Rajewski - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo poważna. Swoje słowa poparł danym statystycznymi dotyczącymi m.in. liczby dziennych zachorowań, oscylującej w ostatnich dniach wokół 1200 – 1500 przypadków.

- Jest to odczuwalne w naszych szpitalach. Coraz więcej chorych dociera do izb przyjęć, coraz więcej osób potrzebuje wsparcia medycznego. W tej chwili w naszym województwie 23 szpitale, moimi decyzjami, są zaangażowane w leczenie koronawirusa, 15 szpitali faktycznie wykonuje te decyzje, na 8 jeszcze oczekujemy. 817 pacjentów przebywa w szpitalach, na 1228 przygotowanych miejsc. Mamy w tej chwili zajętych 69 respiratorów – mówił wojewoda.

Przedstawiciel rządu w województwie przekazał także informacje o podejmowanych decyzjach oraz planach walki z pandemią na najbliższe dni.

- Podjęliśmy decyzję o przekształceniu Szpitala Powiatowego w Radziejowie w szpital tylko i wyłącznie covidowy. W tej chwili znajduje się tam 30 pacjentów ale szpital ten będzie mógł obsłużyć przeszło 140 chorych. Ta decyzja podyktowana jest trudną sytuacją na południu naszego województwa – mówił wojewoda. - Powstanie także szpital tymczasowy. Będzie on zlokalizowany w Ciechocinku na bazie istniejącego szpitala uzdrowiskowego. Docelowo będzie tam 250 miejsc, w tym 150 miejsc tlenowych i ok. 70 respiratorów. Chcemy mieć ten szpital gotowy do użycia w drugiej połowie listopada.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski mówił również o powiększającej się w miarę potrzeb bazie łóżek tzw. covidowych.

- Podjęto także decyzję o uruchomieniu dla pacjentów covidowych 100 łóżek na Pulmonologii w Bydgoszczy. Pulmonologia jest miejscem ważnym, ponieważ posiada bardzo dobrą infrastrukturę tlenową oraz wykwalifikowaną kadrę. Powoduje to, że tam mogą być leczone najtrudniejsze przypadki. Utworzyliśmy także 45 nowych miejsc w szpitalu wojskowym. Chcielibyśmy utworzyć ich jeszcze więcej jednocześnie nie rezygnując z dotychczasowych funkcji tego wysokospecjalistycznego szpitala – powiedział wojewoda.

Wojewoda mówił także o konieczności zwiększenia bazy łóżkowej w Toruniu i okolicach oraz o współpracy z samorządem województwa w tym zakresie.

- Myślę, że moje uzgodnienia z panem marszałkiem Piotrem Całbeckim o uruchomieniu nowych 200 miejsc w nowobudowanym szpitalu zespolonym w Toruniu niebawem dojdą do skutku. To bardzo ważna deklaracja pana marszałka. Bardzo liczymy na te miejsca, bo w tamtej części regionu miejsc jest stosunkowo mało – podkreślił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią:

- Jest to dla nas wszystkich sprawdzian. Mam nadzieję, że ilość przypadków w najbliższych dniach będzie spadać, co pozwoli na utrzymanie opieki nad każdym pacjentem.

Swój apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców skierował dr n. med. Paweł Rajewski.

- Jeżeli chodzi o osocze to już brakuje pewnych grup krwi stąd ciągłe apele do ozdrowieńców, aby oddawali osocze. Jak doskonale Państwo wiedzą pacjentów wymagających hospitalizacji przybywa lawinowo, a osocza jest mało, w niektórych przypadkach brakuje danej grupy krwi. Apeluję do ozdrowieńców aby oddawali osocze kontaktując się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osocze jest nam potrzebne do ratowania pacjentów.

Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych odniósł się również do manifestacji, które niosą za sobą ryzyko zakażeń.

- To od nas zależy czy wyhamujemy tę epidemie i czy będziemy stosować się do obostrzeń. Mamy w ostatnich dniach zgromadzenia i manifestacje, apeluję o zdrowy rozsądek, o zachowanie dystansu społecznego i przede wszystkim o zakrywanie ust i nosa. Żeby wprowadzone obostrzenia i wprowadzenie Polski w czerwoną strefę za dwa, czy cztery tygodnie nie skutkowały tym, że paradoksalnie wzrośnie nam liczba zakażonych nowych przypadków, bowiem przez manifestacje nie trzymamy dystansu społecznego i eksponujemy się - mówił dr n. med. Paweł Rajewski.

O wsparciu, które otrzymuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiczna mówił jej dyrektor Wojciech Koper.

- Dzięki wsparciu pana Wojewody, Jednostek Samorządu Terytorialnego i Wojsk Obrony Terytorialnej mamy już 65 pracowników, którzy na co dzień pomagają pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Te liczby zmieniają się, bo codziennie składamy nowe wnioski do chociażby WOT, starostw i prezydentów miast. Spływa do nas różna pomoc materialna jak również np. posiłki regeneracyjne. Zatrudniliśmy również 8 diagnostów laboratoryjnych, aby zwiększyć nasze działanie. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 13 laboratoriów, które badają wymazy pod kątem Covid-19. Jako WSSE podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu, gdzie badamy próby z dochodzeń epidemicznych.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Pozytywna nastawiona , w dniu 29-10-2020 11:34:03 napisał:

    To jest cyrk to nie żadna epidenia. Koronawirus są z nami zawsze jak to wspominał profesor ale sars cov2 nie jest niebezpieczny to jest wirus przeziębienia grypy. I i nie trzeba siać paniki żadnej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    obserwator, w dniu 29-10-2020 23:29:51 napisał:

    pozytytwna nastawiona uważaj abys nie potrzebowała respiratora powiem to tylko grypa soorry zniszczyl Ci płuca rozwija sie niewydolność wielonarządowa wierze że zrozumiesz

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)