"Krzyż jest znakiem wielkiej miłości". Modlitewne spotkanie w Wielki Piątek

fot. Marcin Jarzembowski
„Krzyż jest znakiem wielkiej miłości#, jaką ukochał nas Jezus” – podkreślał w Kcyni biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył wieczornej liturgii w Wielki Piątek.
Miejscem modlitwy było Sanktuarium Krzyża Świętego. – Jezus na drzewie krzyża wyniszczył siebie tak bardzo, by ukazać ogrom miłości Boga do człowieka – mówił bp, dodając, że krzyż jest znakiem życia wiecznego, a nie śmierci. – Przez swoją śmierć na krzyżu Pan Jezus otworzył przed nami bramy nieba – dodał.
Stąd – jak podkreślił bp Włodarczyk – krzyż dla wierzących staje się „pomostem”. – Bez śmierci Jezusa, tego doświadczenia miłości Boga do człowieka, nie bylibyśmy w stanie przejść przez tę przepaść, jaka nas dzieli od Niego. Więc krzyż staje się dla nas znakiem zwycięstwa, sztandarem, pod którym idziemy i powinniśmy być z tego dumni – mówił.
Ordynariusz przypomniał, że Jezus dobrowolnie wziął na siebie winy wszystkich ludzi. – Nawet tych, którzy bezpośrednio przyczynili się do Jego pojmania, skazania i ukrzyżowania. Pomimo, że Go tak potraktowali, Jezus nie przestał ich kochać, a Jego rany mogły stać się dla nich źródłem przebaczenia i uzdrowienia. Jesteś kochany, Jezus przebacza ci twoje grzechy, On cię odkupił przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.
Modlitewne spotkanie w Wielki Piątek składało się z liturgii Słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




























Czytaj również
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)