Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2022

Najmłodsi uczestniczyli w pokazie mobilnego symulatora pożarowego

fot. pow.

fot. pow.

6 kwietnia 2022 przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w# Szubinie uczestniczyły w pokazie mobilnego symulatora pożarowego w domach jednorodzinnych i otoczeniu przyrodniczym .

Istotną rolę w zapobieganiu powstawaniu pożarów odgrywa prewencja społeczna oraz atrakcyjność jej przekazu. Szczególnie ważna jest edukacja dzieci. Przekonaliśmy się, że moduł domku jednorodzinnego jest doskonałą pomocą w tym zakresie. To wykonana w skali 1:12 interaktywna makieta budynku posiadająca sześć w pełni umeblowanych pomieszczeń rozmieszczonych na trzech kondygnacjach, wykonanych z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Poprzez odtwarzanie różnych sytuacji, symulator prezentuje zagrożenia pożarowe i inne niebezpieczne zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce w domach jednorodzinnych, takie jak np. zwarcie instalacji elektrycznej, zatrucie czadem, pożar sadzy w kominie czy porażenie prądem. Istotną zaletę symulatora zagrożeń stanowi również atrakcyjna forma przekazu, która - w szczególności w przypadku najmłodszych odbiorców - ułatwia przyswajanie informacji z zakresu prewencji społecznej, ochrony przeciwpożarowej oraz ekologii.

Niewątpliwie działa on na wyobraźnię i wzbudza zainteresowanie. Dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym, efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzając wyobraźnię widzów. Dzieci w czasie zajęć nie tylko zobaczyły zagrożenia pożarowe w domu, ale co najważniejsze - dowiedziały się, co należy robić i jak się zachowywać we własnych domach i mieszkaniach żeby było w nich bezpiecznie. Przedszkolaki zdobyły i wzbogaciły swoją wiedzę na temat tego, co może doprowadzić do pożaru i jak go uniknąć.

Spotkanie było doskonałą okazją, by dzieci utrwaliły zasady wzywania służb podczas występowania zagrożenia życia lub zdrowia i przekazywania informacji na międzynarodowy numer alarmowy 112. Dzieci poznały strój strażaka przygotowanego do udziału w akcji gaszenia pożaru.

Spotkanie zorganizowała dla szubińskich przedszkolaków Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, a przeprowadzili Strażacy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej II w Szubinie.

Dziękujemy bardzo za interesujące i pełne nowych doświadczeń spotkanie.

Materiał: Anna Kluska - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)