Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

12 września 2020

Nastał ten czas. Ruszyło jesienne odnowienie lasu

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Nastał ważny czas, a mianowicie ruszyliśmy z# jesiennym odnowieniem lasu.

Ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe, w szczególności wilgotnościowe, odnowienia jesienne są dość czesto stosowane przez leśników.

Jesienne sadzenie pozwala na uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy (choć u nas te zimy to marne ostatnio)a co się z tym wiąże opóźnienia terminu odnowień wiosennych, czy też wczesnowiosennej suszy, jaka coraz częściej nas dotyka...

Jesienne sadzenie drzew pozwala na rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac odnowieniowych. Szczególnie w naszym nadleśnictwie (klęska).

A z ciekawostek:

- Lasów w Polsce przybywa!

- Leśnicy rocznie sadzą około 500mln drzew! co przyczynia się do tego, że lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., gdzie np. tuż po drugiej wojnie światowej wynosiła ona niespełna 21 proc. 

- W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna. Leśnicy dostosowują składy gatunkowe drzewostanów do właściwości gleby i żyzności siedliska. Dzięki temu udział drzewostanów liściastych od czasów zakończenia drugiej wojny światowej zwiększył się z 13 proc. do 24 proc. !

Materiał: Maria Oset

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)