"Nie" dla wiatraków w gminie. Ponad 400 podpisów pod petycją!

W czasie czerwcowej sesji, jedna z uchwał# dotyczyła przystąpienia gminy Szubin do sporządzenia planu ogólnego. Już na samym początku tej procedury, zgłoszono sprzeciw wobec planowanej budowy farm wiatrowych na terenie gminy.
W czerwcu odbyła się sesja Rady Miejskiej w Szubinie, a jednym z jej punktów obrad było wyrażenie przez radnych zgody na przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego gminy Szubin. Plan ogólny, to nowy rodzaj dokumentu, który w skrócie jest obowiązkowym dokumentem planistycznym i obejmuje obszar gminy. Plan ogólny zastąpi studium. Gminy będą musiały mieć plany ogólne do końca 2025 roku. Plan ten wyznaczy strefy, gdzie będzie można prowadzić określoną działalność. Wyznaczona będą strefy - rolna, mieszkaniowa, przemysłowa i inne. Na podstawie planu ogólnego będą wydawane warunki zabudowy i opracowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
„To nie jest wniosek na teraz”
Radny Rady Miejskiej w Szubinie Roman Danielewski w czasie obrad, przy procedowaniu uchwały dotyczącej planu ogólnego złożył wniosek formalny o to, aby w planie ogólnym, a także w planach zagospodarowania przestrzennego nie były uwzględniane budowy farm wiatrowych. Sekretarz gminy Renata Kabulla poinformowała jednak, że na składanie takich wniosków jest za wcześnie, a dopiero w trakcie konsultacji nad projektem planu ogólnego najlepiej jest składać. – To jest wniosek formalny, którego nie ma w uchwale. Ta uchwała dotyczy tylko jednego - przystąpienia. Po tym przystąpieniu wtedy możemy składać wnioski. Będziemy takie wnioski rozpatrywać tworząc ten plan. To nie będzie miesiąc, dwa, trzy, pół roku. To nie będzie rok. Ten plan trzeba będzie z wszystkimi uzgodnić, będzie wyłożenie publiczne. Wszyscy będą mogli się wypowiedzieć. Nie możemy wnioskować do czegoś, czego nie ma. Nawet go nie zaczęliśmy robić. To nie jest wniosek na teraz – wyjaśnił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Radny obawiał się jednak, że później będzie z kolei już za późno na składanie takich wniosków. – Według mnie to jest właśnie ten czas. Będą przygotowania do planów zagospodarowania - to są pewne koszty, robota. Kiedy za pół roku postawię wniosek, to burmistrz wtedy powie, że już jest za późno, bo ponieśliśmy koszty i że trzeba było wcześniej – podkreślił radny Danielewski. Sekretarz gminy przekazała, że w takiej formie, w jakiej chciał złożyć wniosek radny, nie ma możliwości, a radny musiałby złożyć zapis o nieuwzględnianiu budowy farm wiatrowych, ale w projekcie uchwały dotyczącej przystąpienia do planu ogólnego gminy. Z kolei radca prawny gminy wyjaśnił, że taka zmiana nie ma podstawy prawnej, a przystąpienie do planu ogólnego to tylko uchwała intencyjna. Wniosek został poddany pod głosowanie, chociaż i tak był niezgodny z prawem. W głosowaniu nad tym wnioskiem, 11 radnych było przeciwnych jego przyjęciu, były trzy głosy za i jeden głos wstrzymujący się. Wniosek radnego nie przeszedł, a radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do planu ogólnego gminy bez zapisu o wiatrakach.
Mieszkańcy chcą zakazu budowy wiatraków
Informacja o sprzeciwie wobec budowy farm wiatrowych w części gminy Szubin została zaakcentowana. Tym bardziej, że do tego została jeszcze złożona petycja do radnych i do burmistrza. Petycja została podpisana przez 402 osoby - mieszkańców wsi Retkowo, Koraczewko, Ciężkowo, Wrzosy, Chraplewo, Smarzykowo, Dąbrówka Słupska, Królikowo, Wąsosz. W piśmie, mieszkańcy oczekują, żeby w planach zagospodarowania przestrzennego został wpisany zakaz budowy elektrowni wiatrowych w południowo-zachodniej części gminy Szubin. W petycji podano kilka argumentów przeciw lokalizowaniu farm wiatrowych w sąsiedztwie siedlisk ludzkich. Budowa wiatraków zdaniem składających petycję zablokuje możliwość budowy budynków mieszkalnych i rozbudowę już istniejących, sprzedaż nieruchomości będzie praktycznie niemożliwa, bo nie będzie chętnych na zakup domu w sąsiedztwie wiatraków o wysokości do 230 metrów. Mieszkańcy, w złożonym piśmie powołali się także na to, że możliwy negatywny wpływ wiatraków na zdrowie nie jest zbadany. Poza tym, zwracano uwagę na zakłócanie fal radiowych, hałas jaki generują wiatraki, obecność rzadkich gatunków roślin i zwierząt na terenie, na którym miałyby powstać farmy wiatrowe. Petycja została rozpatrzona przez komisję skarg, wniosków i petycji w radzie. Komisja wezwała adresatów petycji do złożenia wyjaśnień. Natomiast burmistrz Szubina przekazał tę petycję do rozpatrzenia radzie miejskiej. Termin na jej rozpatrzenie wyznaczono na początek września. Złożony przez radnego Danielewskiego wniosek oraz petycja z podpisami kilkuset mieszkańców jest kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że spora grupa mieszkańców gminy Szubin sprzeciwia się powstawaniem wiatraków na jej terenie. Procedury dopiero się rozpoczęły, mieszkańcy będą mieli swój udział w tworzeniu dokumentów planistycznych i dopiero wtedy tak ważny będzie ich głos. Jeżeli zależy im na zablokowaniu możliwości budowy farm wiatrowych w gminie, muszą trzymać rękę „na pulsie” i analizować kolejne kroki tworzenia planu ogólnego oraz innych dokumentów planistycznych w gminie Szubin.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad
serdek, w dniu 11-07-2024 10:18:53 napisał:
odpowiedz
Kamil, w dniu 11-07-2024 10:51:19 napisał:
odpowiedz
a, w dniu 11-07-2024 11:32:54 napisał:
odpowiedz
zaścianek, w dniu 11-07-2024 11:38:41 napisał:
odpowiedz
Mieszko, w dniu 11-07-2024 18:51:11 napisał:
odpowiedz
wiatrakom NIE!, w dniu 11-07-2024 20:35:13 napisał:
odpowiedz
Do mieszko, w dniu 11-07-2024 22:58:50 napisał:
odpowiedz
Drako, w dniu 12-07-2024 08:39:36 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 12-07-2024 10:11:56 napisał:
odpowiedz
Pawka, w dniu 13-07-2024 02:32:36 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 13-07-2024 10:07:54 napisał:
odpowiedz
Cuda, w dniu 14-07-2024 13:41:28 napisał:
odpowiedz
Twój wybór!, w dniu 14-07-2024 15:27:30 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 15-07-2024 10:59:55 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 16-07-2024 11:32:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!