Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2022

Niebawem powitamy 2023 rok. Czy znamy zwyczaje sylwetrowe?

fot. pixabay

fot. pixabay

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak każdej innej nie można. To czas, który warto# przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

Noc sylwestrowa to przełom między starym a nowym. W tradycji polskiej jest kilka przesądów, o których należy pamiętać, by wejście w Nowy Rok nie przyniosło nam żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?

Aby uwolnić się od dotychczasowych kłopotów, należy spisać na kartce wszystkie problemy, a następnie je spalić. Ogniem można również zniszczyć pamiątki związane z wydarzeniami, o których chcemy zapomnieć. Trzeba także zadbać o staranny ubiór, co ma przynieść w nowym roku powodzenie u płci przeciwnej. Warto unikać w ostatni dzień roku sprzątania, w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia. Panny powinny skupić się na pierwszym imieniu usłyszanym po północy, gdyż może się ono okazać imieniem przyszłego małżonka. Lodówkę trzeba zaopatrzyć w jedzenie, a portfel w pieniążki – zgodnie z zasadą "jaki Sylwester, taki cały przyszły rok". Wróżenie z bąbelków szampana w kieliszku pozwala odgadnąć przyszłość - duże bąbelki oznaczają wielkie zmiany, aktywność, zaś małe - spokój i stabilizację. Jeżeli w noc sylwestrową włoży się na siebie nową bieliznę, najlepiej z nieoderwaną metką, przyniesie to powodzenie u płci przeciwnej.

Nakręcając zegary i otwierając okna i drzwi po wybiciu północy, godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypraszamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i religii danej społeczności. Jak jest za granicą? W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać pierwszy wschód słońca nowego roku. W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora tuż przed godziną 24.00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu Meksykanie składają sobie życzenia, zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich Sylwestra obchodzi się kameralnie, w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu. W wielu państwach przyjęła się tradycja witania 1 stycznia na ulicach. Niestety, z powodu pandemii takich imprez w większości się nie organizuje.

Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyną noc w roku, możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów lub zapoczątkować całkiem nowy: z innego kraju, lub z własnej wyobraźni.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Gospodarz z jajami, w dniu 31-12-2022 10:56:57 napisał:

  Ja znam, szyja szyja i spać

  odpowiedz

  • 3 (5)

  viktor, w dniu 31-12-2022 11:45:12 napisał:

  najlepszy sylwester na trzezwo spróbójcie wy polskie pijaki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (2)

  xxx, w dniu 31-12-2022 12:03:04 napisał:

  olaf dzięki dwa utwory take me to your heart ,kochana uwierz mi boys przed sylwestrowa rozgrzewka donna summer urodziny dziś i don,t wanna get hurt rok temu u nas grano na 107,50 nieraz jak joanna grano sam słyszałem jadąc samochodem do siego roku scotch spodobało do siego roku

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Adam, w dniu 31-12-2022 15:00:40 napisał:

  My w tym roku na bal idziemy

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Stary wiarus, w dniu 01-01-2023 13:21:19 napisał:

  Kiedyś to na wsi wystawiało się bramy ,furtki wynosiło gdzieś by gospodarz szukał,malowało się szyby na czarno by gospodarz myslał że noc i dalej spał,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metryczka dziecka A4
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)