Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2022

Niskie podatki dla emerytów i rencistów. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy

fot. pow

fot. pow

Ponad 3 mln emerytów i rencistów zyska na zmianach podatkowych, które# wejdą w życie od 1 lipca. Przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

Reforma „Niskie Podatki”, która wejdzie w życie od 1 lipca, oznacza dla emerytów, rencistów, osób pobierających zasiłki, obniżkę podatków. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)
w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli przy dochodzie do 120 000 zł, zostanie obniżona
z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku. Bez zmian pozostaje roczna kwota wolna od podatku (30 000 zł) i stawka podatkowa 32 proc. dla dochodu powyżej 120 000 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od lipca wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na podatek dochodowy według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli o 300 zł (kwota zmniejszająca podatek ulegnie obniżeniu z 5 100 zł do 3 600 zł, a 1/12 tej kwoty – z 425 zł do 300 zł).
Ze świadczeń do 2 500 zł brutto wciąż nie będzie odprowadzany podatek.

Osoby ze świadczeniem między 2 500 zł a 9 330 zł otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą
niż w czerwcu. Mogą zyskać od 1 zł do 121 zł. Przykładowo, jeśli ktoś pobierał emeryturę
w wysokości 3 000 zł- zyska 25 zł, jeśli pobierał w kwocie 4 500 zł- zyska 100 zł. Najwięcej jednak zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują około 4 920 zł brutto. W lipcu mogą liczyć na wyższy przelew nawet o 121 zł.

Roczne rozliczenie podatku za cały 2022 rok będzie już według nowych lipcowych zasad.
Wielu emerytów i rencistów zyska na reformie nie tylko w stosunku do zasad z 2021 roku, ale
i zasad obowiązujących od stycznia br. Na reformie w rozliczeniu rocznym zyskają również osoby ze świadczeniem od 9 330 zł do 16 056 zł.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

 

 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  BadźPanGrzeczny, w dniu 01-07-2022 09:42:42 napisał:

  a jak bedziesz Pan niegrzeczny to weezwiemy Cie na kontrole skarbowa bo w Picie się coś nie zgadza, niezgodnie bo ład 1, ład 2, ugla, poźniej jeje zniesienie no i Pan z tym pitem 2 cos kombinowałeś, a poznije My obniżlismy z 17 na 12 ale Pan tutaj nie tak, a i jeszcze w grudniu popoluniu nowe przepisy mowily ze to i owo a Pan po staremu. Oooo ciężkie oszustwo skarbowe zes Pan chciał, wyłudzić pieniążki. Nie ładnie. Tak to bedzie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  rolnik, w dniu 01-07-2022 09:57:16 napisał:

  za rzadow pis mozesz zaplacic nalezny podatek i tak cos wymysla jak kowr ibeda chcieli dodatkowy haracz

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Kuba, w dniu 01-07-2022 11:02:52 napisał:

  Socjalizm rozkwita i jak to zwykle bywa katastrofa jest nieunikniona.

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Bohdan, w dniu 01-07-2022 11:30:42 napisał:

  Z KPO nie dostaniemy nic, jestem tego pewny bo UE nie chce żeby PiS rządził. Idą wybory i trzeba jakoś podkupić ciemny lud. Morał z tego taki ze wszyscy zarabiający, uczciwie pracujący, przedsiębiorcy i temu podobni pakujcie manatki i wypierdalaj ie z tego kraju bo od stycznia PiS nas tach wyruch że bada nas kukle swędziały - cutujac klasyka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 02-07-2022 10:10:51 napisał:

  Nam emerytom wszawe grosze sobie przez inflacje po 6000 na lape brawo ci przy korycie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 03-07-2022 08:39:26 napisał:

  Podatek który zabraliście od stycznia oddacie dopiero za rok z rozliczeniem ciekawe czy z odsetkami

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)