Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Oni nie będą się nudzić. Sztuka kamuflażu pod okiem kadetów

fot. pow.

fot. pow.

Pierwszego dnia trafionych ferii uczniowie klas VIII mieli# okazję zapoznać się z pomocami dydaktycznymi służącymi do ćwiczenia pierwszej pomocy na lekcjach i zajęciach dodatkowych. Wykonać pierwsze strzały na strzelnicy wirtualnej oraz sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy pneumatycznej. Opiekunami podczas zajęć byli: Alicja Jaśkowiak, Izabela Bodnar, Piotr Jamróg i ks. Krzysztof Barczyński. Wsparci udzielili kadeci: Klasa III TB Dominika Hejnicka, Anna Pęczek, Tobiasz Nowicki, Miłosz Małek, Patryk Wojtczak, Klasa II OPW Szymon Rybarczyk, Piotr Zieliński, Klasa I OPW Marta Witkowska, Hubert Gwit, Kamil Napierała, Wiktor Dominiak, Filip Bartkowiak, Magda Zielińska, Oliwia Janowska, Oskar Kula.

W ramach pierwszej pomocy każdy uczestnik wykonał uciśnięcia ratownicze na fantomie niemowlaka i dorosłego, niektórzy ćwiczyli użycie defibrylatora zewnętrznego. W kolejnych dniach będzie możliwość przećwiczyć zakładanie opatrunku uciskowego, opaski uciskowej, szyny Kramera oraz prowadzenia tlenoterapii czynnej.

Zapoznanie uczestników z możliwościami technicznymi w kreowaniu scenariuszy treningu strzeleckiego było przewodnim tematem pierwszego dnia "Trafionych Ferii",prowadzonych na strzelnicy wirtualnej, korzystającej z systemu "POJEDYNEK".

Uczestnicy zapoznali się na samym wstępie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującego na strzelnicach, prawidłowym przyjmowaniu postaw strzeleckich, zasad pracy na przyrządach celowniczych, pracy na języku spustowym danej broni. Następny punkt zajęć zaznajomił uczestników z wyposażeniem uczniów klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego, którym dysponują w ramach programu nauczania. Możliwość założenia oporządzenia cieszyła się dużym zainteresowanie wśród uczestników, dodatkową atrakcją prowadzoną pod czujnym okiem przez kadetów była sztuka kamuflażu. Kadeci przedstawili sposoby jakimi można wtopić się w środowisko, w którym prowadzone są ćwiczenia. Osoby chętne skorzystały z możliwości kamuflażu i w tym dniu z barwami na twarzy przystąpiły także do zajęć z musztry wojskowej. Każdy chętny po przeszkoleniu mógł stać się dowódcą drużyny i przez chwilę sprawdzić się w roli instruktora musztry. W tym dniu trening strzelecki był wstępem który dał przedsmak dalszej rywalizacji i walki o lepszy wynik nabywanych umiejętności. Uczestnicy mogli sprawdzić się w roli żołnierzy jednostki specjalnej której zadaniem było zlikwidowanie celów na peronie metra, uwolnienie z rąk terrorysty zakładnika poprzez jego likwidacje. Dodatkowym atutem jest fakt że wszyscy zdrowi, cali zakończyli zmagania z zapowiedzią dalszego treningu i walki w dniu następnym.

Na strzelnicy pneumatycznej odbyło się krótkie przeszkolenie z posługiwania się bezpiecznego bronią, wytłumaczono zasady postawy strzeleckiej i pracy na przyrządach optycznych. W ramach pierwszego spotkani przećwiczono strzelanie z karabinu pneumatycznego w postawie stojącej i leżącej.

Zapraszamy serdecznie na kolejne dni zabaw strzeleckich na obiektach Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. W środę wyjątkowe spotkanie z przyjacielem szkoły mjr r. Witoldem Błasiakiem, a w piątek – ostatni dzień ferii – swoją służbę przybliżą przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy. Działania w ramach TRAFIONYCH FERII wspiera Powiat Nakielski - organ prowadzący szkołę.

Materiał: Alicja Jaśkowiak - dyrektor ZS Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)