Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2022

Palisz? Skorzystaj z bezpłatnych badań

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Palenie ma wiele negatywny konsekwencji dla zdrowia. Dlatego# regularnie się badaj, nawet jeśli nie zauważasz żadnych niepokojących objawów. Wczesne wykrycie choroby zwiększa skuteczność jej leczenia

Istnieje kilka profilaktycznych programów przesiewowych, w których możesz wziąć udział, gdy palisz. Palenie oznacza bowiem, że znajdujesz się w grupie osób najbardziej narażonych na określone choroby, wykrywalne we wczesnym stadium.

Jednym z najskuteczniejszych działań profilaktycznych, jakie zna medycyna, jest rzucenie palenia lub niepodejmowanie palenia.

Program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Skorzystaj z badań w ramach tego programu, jeśli:
-jesteś w wieku aktywności zawodowej i nałogowo palisz tytoń
albo
-jesteś pracownikiem (branża pracy nieistotna)
- jesteś nałogowym palaczem tytoniu
- pracujesz w narażeniu na działanie czynników szkodliwych, predysponujących do powstania POChP (np. branża rolnicza, górnicza, zakłady przetwórstwa bawełnianego, przemysłu metalurgicznego)
- jesteś pracownikiem służby bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp).

W ramach programu uzyskasz konsultacje lekarskie i badania diagnostyczne. Oprócz tego, jeśli chcesz rzucić palenie, otrzymasz bezpłatne poradnictwo specjalistyczne. Jest ono udzielane w formie porad i wizyt lekarskich, porad lub wizyt terapeutycznych, sesji psychoterapii, w tym wizyty instruktora terapii uzależnień.


Program profilaktyki raka płuc
Skorzystaj z badań w ramach tego programu, jeśli:

masz 55–74 lat i
palisz papierosy nałogowo – masz konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom, palisz paczkę dziennie od 20 lat, palisz 2 paczki dziennie przez 10 lat
nie udało Ci się rzucić palenia na więcej niż 15 lat (dotyczy ostatniego okresu absencji).
Lekarz po wizycie kwalifikującej skieruje Cię na niskodawkową tomografię komputerową.

Badanie będzie polegało na:
- wykonaniu niskodawkowej tomografii komputerowej. Tomografia nie jest badaniem obojętnym dla zdrowia, jednak w tym wypadku dawka potencjalnie szkodliwego promieniowania jest bardzo niska
- omówieniu wyników badania. Lekarz przekaże Ci również wskazówki, jak rzucić palenie i jak przeciwdziałać powstawaniu raka płuca.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)
Skorzystaj z badań w ramach tego programu, jeśli:
- masz więcej niż 18 lat i palisz papierosy lub inne wyroby tytoniowe, a zwłaszcza jeżeli - jesteś w średnim wieku (między 40 a 65 lat)
- nie miałeś w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy
- nie zdiagnozowano u Ciebie wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego - zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

W zależności od wyników badań lekarz:
- albo poinformuje Cię o skutkach palenia tytoniu
- albo, jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, skieruje Cię do placówki, w której weźmiesz udział w terapii grupowej.
Lekarz może Cię również skierować na dalszą diagnostykę (poza programem).


Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)
Skorzystaj z badań w ramach tego programu, jeśli:
- jesteś w wieku od 35 do 65 lat
- dotychczas nie rozpoznano u Ciebie choroby układu krążenia
- nie korzystałeś w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób - układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy.

W ramach programu lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie oceni ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:
- ponownego badania za 5 lat
- edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat
- pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem
skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.


Program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi
Skorzystaj z badań w ramach tego programu, jeśli:
- palisz od wielu lat
- nadużywasz alkoholu
- masz podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego
- przez ponad 3 tygodnie masz jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak:
pieczenie języka
niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
ból gardła
przewlekła chrypka
guz na szyi
niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
ból w trakcie przełykania oraz/lub problemy z połykaniem.

W ramach programu otrzymasz konsultacje lekarskie i badania diagnostyczne. O tym, jakie badania będą wykonane, zadecyduje lekarz na podstawie Twojego stanu zdrowia.

Materiał: Pacjent.gov.pl

 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  Xp312, w dniu 31-07-2022 22:59:21 napisał:

  Skoro palisz, sam płać za badania.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  zse, w dniu 01-08-2022 00:12:17 napisał:

  Skoro pijesz sam się lecz Skoro jesz słodycze to sam się lecz na cukrzyce Skoro masz krzywy kręgosłup to sam się lecz bo było wcześniej ćwiczyć i sport uprawiać itd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa magazynów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)