Dziś mamy 22 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

18 września 2020

Pamięć o 17 września 1939 roku. Uroczystości w Szubinie

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

17 września 2020 r. o godzinie 12:00 Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz# z Zastępcą Burmistrza Wiolettą Borys-Stachowiak, a także z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i z Przewodniczącym Pierwszej Kadencji Rady Seniorów Janem Kosteckim oraz z Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamilą Czechowską udali się na cmentarz w Szubinie w celu złożenia kwiatów pod Głazem z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie. Pomnik ten upamiętnia zamordowanych na Kresach Wschodnich.

Po południu w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się projekcja filmu pt. MÓJ OSTATNI LIST autorstwa Stanisława Dąbrowskiego (reżyseria) i Dominika Krzeszewskiego (scenariusz). Głównym wątkiem filmu są zmagania żołnierzy BON z wydarzeniami z września 1939 roku. Akcja rozpoczyna się w przed dzień wybuchu drugiej wojny światowej. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi żołnierze Witold i Tadeusz, członkowie Batalionu Obrony Narodowej. Po projekcji Prezes Akcji Katolickiej Danuta Siewkowska wraz z zarządem podziękowali autorom filmu za podjęcie tego trudnego tematu. Następnie autorzy odpowiadali na pytania i dzielili się wspomnieniami z realizacji projektu. O wkładzie w tworzenie filmu mówił prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni Piotr Dąbrowski. Po wywiadzie Teresa Foight podziękowała autorom filmu za piękne i wzruszające odtworzenie historii. Podczas uroczystości wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni do zapoznania się z nowo powstałą wystawą z zasobów IPN pt. WRZESIEŃ 1939. POLSKA WOBEC NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ AGRESJI oraz wystawą pt. WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA I JEJ WIELKOPOLSKI ŚLAD. Następnie udano się pod Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych w celu złożenia kwiatów i zniczy oraz oddania hołdu Ofiarom zbrodni. To nadzwyczajne wydarzenie było także zakończeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska wraz z radnymi Hanną Adamczewską, Robertem Rynarzewskim i Stanisławem Wypychem, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Sabaciński, ks. Tadeusz Lesiński, ks. Jacek Pawelczyk, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele organizacji. Oprawę spotkania i wartę honorową pod pomnikiem pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni.

Tego samego uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie wraz z nauczycielami Barbarą Kowalewską oraz Arturem Michalakiem oraz kustosz muzeum . Uczniowie zostali zapoznani z wydarzeniami z 17 września 1939 r. oraz ich następstwem, które przedstawiła im dyrektor muzeum Kamila Czechowska. Kustosz Kamila Czechowska wraz z uczniami i nauczycielami uczciła pamięć poległych w walkach z okupantem hitlerowskim, składając znicze pod pomnikiem na Placu Kościelnym w Szubinie.

Materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalkulatory
od 6,90PLN
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Botox i kwas hialuronowy
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Gimnastyka korekcyjna
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)