Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

29 grudnia 2022

Pełnili wartę pod mogiłą powstańczą. Kadeci oddali hołd

fot. powierzone

fot. powierzone

Dnia 27 grudnia 2022 roku kadeci klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego pełnili wartę pod pomnikiem-mogiłą powstańczą na# szubińskim cmentarzu.

104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz drugi obchodzona jest jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – polskie święto państwowe. Kadeci: Roksana Habera, Amelia Sierzchuła, Julia Maras, Agata Kaizer, Adam Kowalski, Marek Jaśkowiak, Mikołaj Baczyński, Filip Wilkowski pod dowództwem Błażeja Chełminiaka oddali hołd powstańcom, którzy spoczywają na lokalnym cmentarzu, dzięki członkom Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie zapalili znicz pamięci. Kadetom towarzyszyła dyrektor Zespołu Szkół pani Alicja Jaśkowiak. O godz. 13.00 Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej pani Kamila Czechowska wypowiedziała kilka słów wprowadzenia do celebracji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ks. kanonik Tadeusz Lesiński odprawił modlitwę w intencji powstańców, a chwilę po zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Obok kadetów z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, wartę przy mogile wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Główną część uroczystości związaną z Powstaniem Wielkopolskim na terenie Szubina zaplanowano na 11 stycznia 2023 roku.

Materiał: Mateusz Smoliński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)