Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

13 października 2021

Podsumowano 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Rozdano nagrody

fot. Piotr Bembenek

fot. Piotr Bembenek

9 października 2021 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyło się# uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Podczas, którego wręczono nagrody i wyróżnienia. W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, Wioletta Borys-Stachowiak zastępca Burmistrza Szubina. Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon wspomniała zmarłą Wandę Szkulmowską wieloletnią przewodniczącą Komisji Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, pasjonatkę, miłośniczkę i propagatorkę sztuki ludowej. Pamięć jej uczczono minutą ciszy.

Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski podziękował wszystkim uczestnikom konkursu: To ważne, że jesteście, trwacie, przekazujecie naszą tożsamość kulturową. Dzięki Wam mamy się czym chwalić.

Konkurs podsumowała przewodnicząca Komisji Kinga Turska – Skowronek.

Komisja stwierdziła, że w konkursie wzięło udział 43 autorów, którzy nadesłali 253 prace z zakresu haftu, zdobnictwa i rzeźby. W grupie twórców ludowych i amatorów znalazło się 28 osób dorosłych, które przedstawiły 195 prac. W grupie kontynuatorów tradycyjnej sztuki ludowej (dzieci i młodzież) 15 osób przygotowało 58 prac. W dziedzinie haftu 8 twórczyń zaprezentowało swoje prace, w dziedzinie rzeźby 6 artystów a w zdobnictwie 14 osób. W grupie dzieci i młodzieży w kategorii zdobnictwo udział wzięło 14 kontynuatorów, natomiast w kategorii rzeźba 1 osoba.

Po wręczeniu nagród zaproszeni goście zabrali głos. Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński powiedział: Sztuka Ludowa nie dała się podzielić granicą administracyjną. Bo Pałuki są w dwóch województwach: wielkopolskim i kujawsko- pomorskim. Są też w trzech powiatach: nakielskim, żnińskim i wągrowieckim. Pomimo to twórcy ludowi trzymają się razem .

Uroczystości uświetnił występem Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni

W tegorocznej edycji konkursu prace oceniała komisja w składzie: mgr Kinga Turska-Skowronek przewodnicząca, mgr Bożena Olszewska i mgr Maria Flinik-Huryn członkinie.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Zdobnictwo

Nagroda specjalna – Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka i Wiesława Palczewska

Nagroda I – Aleksandra Maludzińska i Katarzyna Pietroń-Gbór
Nagroda II – Jagoda Koguciuk i Agata Maludzińska
Nagroda III – Dominika Komorowska-Pietroń, Maria Tomczak i Marzena Tracz
Wyróżnienia – Paweł Pietroń, Maria Kwiatkowska, Krystyna Kwiatkowska

Rzeźba

Nagroda specjalna – Piotr Woliński
Nagroda I – Ariel Czechowski i Eryk Tubiszewski
Nagroda II – Piotr Marciniuk
Wyróżnienie – Krzysztof Jabłoński

Haft

Nagroda I – Krystyna Ługiewicz i Małgorzata Bołka
Nagroda II – Maria Tomczak, Halina Kaszewska
Nagroda III– Iwona Nowak
Wyróżnienie – Krystyna Bylicka

Zdobnictwo Dzieci i Młodzieży

Nagroda – Rozalia Krzemkowska, Natalia Krzemkowska, Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Luiza Maludzińska, Anastazja Kwiatkowska, Anita Maludzińska, Magdalena Lewandowska, Kajetan Bąkowski, Julia Grabowska, Roksana Jaszak, Roksana Sipińska, Sandra Kapczńska i Idalia Lipińska.

Rzeźba Dzieci i Młodzieży

Nagroda – Kacper Bubacz

Materiał: Urząd Miejski w Szubinie

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Pomidor malinowy
4,99PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)