Dziś mamy 20 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2024

Podziel się jedzeniem. Prezent od serca dla drugiego człowieka

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

Dzielenie się jedzeniem, to jeden ze sposobów #na niemarnowanie żywności i wspieranie potrzebujących. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy zachęcamy do włączenia się w dzielenie jedzeniem za pomocą społecznych lodówek oraz do zapoznania się z mapą jadłodzielni. Pamiętajmy, dzięki korzystaniu z tego typu rozwiązań jedzenie nie ląduje w koszu na śmieci, a staje się prezentem od serca dla drugiego człowieka.

Zbliżają się Święta Wielkiejnocy, w czasie których spotykamy się w rodzinnym gronie przy suto nakrytych stołach. Zasiadając nie zapominajmy również o osobach samotnych i ubogich, które są wokół nas. W tym wyjątkowym czasie szczególnie warto otworzyć swoje serce na potrzeby drugiego człowieka oraz rozważyć możliwość okazania pomocy i wsparcia.

Jadłodzielnie to sposób na branie i dawanie

Święta obfitują w pyszne tradycyjne potrawy, zapach ciasta i ciepłą, domową atmosferę. Pośród rodzinnego gwaru często nie brakuje również posiłków specjalnie przygotowanych na tę okazję. Podczas takich dużych i podniosłych uroczystości łatwo o nadmiar jedzenia. Żywność nagromadzona w lodówce „na zapas” często się psuje i wyrzucamy ją do śmieci, dlatego gorąco zachęcamy, aby w takich przypadkach odwiedzić jadłodzielnie, czyli ogólnodostępne społeczne lodówki.

Jadłodzielnie to, szafki lub półki ustawione w miejscu publicznym. Służą do bezpłatnej wymiany żywności pomiędzy ludźmi. W jadłodzielniach możemy zostawić nadal świeże produkty spożywcze, których już nie zjemy (nieprzeterminowane) lub skorzystać z tego, co pozostawili inni.

Dzielenie się z innymi pomaga

Dzielenie się jedzeniem ma pomóc w budowaniu świadomości ekologicznej opartej na  idei „zero waste”, której stosowanie przyczynia się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji, bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi a w efekcie do ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami.

Ważne, aby robiąc zakupy dostosować liczbę kupionych produktów do realnych potrzeb. Jeśli po świętach zostanie Wam jednak sporo jedzenia nie martwcie się i pamiętajcie, aby przynieść je do jadłodzielni!

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim żywność należy pozostawić w opakowaniu, szczególnie w przypadku gotowych potraw oraz napisać adnotację z datą przyrządzenia lub datą ważności.

Mapę jadłodzielni znajdziecie tutaj.

Pozostałych map jadłodzielni warto poszukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów miast i gmin. Ten wysiłek naprawdę nam się opłaci, bo dzieląc się żywnością nie tylko pomagamy innym ale i efektywnie chronimy środowisko zapobiegając powstawaniu odpadów.

Więcej na temat zapobiegania marnowaniu żywności dowiecie się po lekturze komunikatu GIOŚ, który znajdziecie tutaj.

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 9 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Olaaf, w dniu 02-04-2024 11:53:27 napisał:

    Szkoda że w Nakle nie ma...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów

Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.

(czytaj więcej)
0

Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?

Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)