Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

13 października 2021

Polak spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie

fot. KPUW Bydgoszcz

fot. KPUW Bydgoszcz

„Nadużywanie alkoholu jako zagrożenie dla rodziny i# społeczeństwa. Diagnoza i przeciwdziałanie”, to temat konferencji z cyklu „O jakość i trwałość rodziny”, która odbyła się wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W konferencji mającej na celu zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest nadużywanie alkoholu, wzięli udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a także przewodniczący Komisji Zdrowia, poseł na Sejm RP Tomasz Latos.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną konferencja odbyła się w trybie hybrydowym, co oznacza, że część referentów była na niej obecna poprzez aplikację Microsoft Teams.

- Przedstawię kilka faktów: mieszkaniec naszego kraju spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Na 304 mieszkańców naszego województwa przypada jeden punkt sprzedaży alkoholu. To dużo w porównaniu z innymi województwa. Zdaniem publikacji rządowych mamy w naszym kraju 800 tys. osób nadużywających alkoholu. To bardzo dużo, dlatego trzeba podjąć działania, które będą to uświadamiać - powiedział wojewoda, który dodał, że prosi o to, aby bardzo mocno postawić na edukację młodzieży, wśród której problem nadużywania alkoholu jest często pomijany.

Tomasz Latos zauważył, że dwa tygodnie wcześniej temat poruszany na wczorajszej konferencji omawiany był w Sejmie w nieco szerszym kontekście.

- W ciągu kilkunastu lat spożycie czystego alkoholu wzrosło średnio o około 3 litry. To jeden z największych wzrostów, jakie obserwujemy w Europie. Jest to spowodowane szeregiem różnych elementów. Poza aspektami edukacyjnymi jest to też kwestia relacji naszych zarobków w porównaniu do ceny tych produktów – dodał poseł Latos, zwracając uwagę na to, że trzeba poprzez uwarunkowanie cenowe nie stwarzać zbyt dobrych możliwości, aby wzrost spożycia alkoholu w dalszym ciągu miał miejsce.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (4)

  dagmara, w dniu 13-10-2021 08:18:29 napisał:

  polaki chleja a do tego nie myja sie nie myja zebow maja taki biały osad na zebach jakby jeldi twaróg brzuchy im wisza sa ociezali umyslowo

  odpowiedz

  • 1 (7)

  trzeźwy inaczej, w dniu 13-10-2021 11:01:22 napisał:

  Jakie rządy takie spożycie! Bo jak tu nie chlać!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Chlejus, w dniu 13-10-2021 11:54:18 napisał:

  Guzik prawda, że dużo chlam. Połowa mi się wylewa.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  M, w dniu 13-10-2021 12:33:36 napisał:

  Pijak się będzie jeszcze cieszył, że Polska w czołówce. 47% Polaków pije raz w miesiącu lub rzadziej. To ciekawe ile muszą chlać ci, którzy piją codziennie lub kilka razy w tygodniu, a jest ich razem 31%.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Mig, w dniu 13-10-2021 18:08:25 napisał:

  Latos podprowadza nas do podwyżek akcyzy, kasa potrzebna na prezenty.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Hehe, w dniu 14-10-2021 21:41:05 napisał:

  Dla PiSu to trochę ryzykowne, pijanym czyli głupim narodem lepiej rządzić. Jeżeli ogranicza w jakiś sposób dostępu do alkoholu to przegrają wybory. Elektorat PiSu to głównie ta warstwa społeczna która lubi golnąć

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Pomidor malinowy
4,99PLN
Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)