Polsko-amerykańska współpraca. Terytorialsi zakończyli szkolenie

fot. powierzone
Zakończył się pierwszy cykl szkoleń polskich Terytorialsów organizowanych przez # Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W ciągu trzech miesięcy kilkuset żołnierzy wzięło udział w kursach operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, oraz snajperów. Na zakończenie ostatniego modułu organizowanych kursów do Centrum Szkolenia WOT przybył zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois - generał Rodney Boyd.
„To moja trzecia wizyta w Polsce, ale pierwsza w Centrum Szkolenia WOT. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co tu robicie i jak to wszystko wygląda i mam nadzieję, że będę mógł dalej oglądać jak wspaniale rozwija się CSWOT. Szkolenie odbywa się w sposób bardzo prawdziwy, a żołnierze i instruktorzy podchodzą do swojej roboty bardzo poważnie przez co mamy bardzo dobrze zorganizowane zajęcia. Oczywiście będziemy dalej współpracować z polskimi Terytorialsami. Jestem już po rozmowie z Dowódcą o tym co jeszcze możemy zrobić aby jeszcze mocniej zaangażować się w pomoc w działalności szkoleniowej Polskich Wojsk Obrony Terytorialnej” - powiedział generał Rodney Boyd, zastępca dowódcy Gwardii Narodowej Stanu Illinois,
W ciągu ostatnich trzech miesięcy dla Terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju, CSWOT we współpracy z Gwardzistami ze stanu Illinois zorganizowało kilkanaście edycji specjalistycznych kursów. Ich głównym celem była wspólna wymiana doświadczeń oraz przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, prowadzenia ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki.
„Tą edycją szkolenia snajperów kończymy pierwszy cykl kursów organizowanych we współpracy z Gwardzistami. Ostatnie trzy miesiące pozwoliły nam na przeszkolenie kilkuset żołnierzy, ale przede wszystkim na wymianę wiedzy i doświadczeń z amerykańskimi instruktorami. Teraz mamy chwilę czasu na krótkie podsumowanie ostatnich przeprowadzanych edycji kursów i wyciągnięcie jak największej liczby wniosków, aby w przyszłości móc realizować je na jeszcze wyższym poziomie i dla jeszcze większej liczby żołnierzy” - dodał płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT
W ramach ostatnich pięciodniowych zajęć żołnierze poznawali specyfikę taktyki działania snajpera oraz współdziałania w parach. W tej edycji szkolenia duży nacisk położony został na nauczanie wykorzystania terenu miejskiego w działalności snajperskiej. Kursanci uczyli się sprawdzania o zajmowania budynków oraz zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach, jak i w pojazdach. Podsumowaniem całości szkolenia było wykonanie przez snajperów zadania związanego ze skrytym podejściem, zajęciem określonego budynku oraz odbiciem przetrzymywanych tam osób cywilnych.
”Na co dzień swoją wiedzę otrzymujemy od instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, jednakże w tym wypadku współpraca i wspólna wymiana doświadczeń z amerykańskimi gwardzistami dała nam nowe spojrzenie na taktykę działania snajperów. Zajęcia były bardzo intensywne, a ilość przekazywanych nam treści nie pozwalała na nudę. Co ciekawe także i amerykańscy żołnierze dopytywali nas o wiele rozwiązań jakie wykorzystujemy na co dzień w naszej służbie” - dodał uczestnik szkolenia z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
materiał: ppor. Krzysztof Wójcik Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Galeria





Czytaj również
- Święto Wojska Polskiego. Uroczystości w Szubinie
- Wakacje z WOT. W szeregi wstąpiło 200 Terytorialsów
- Pierwszy etap rozbudowy trwa. Inwestycja ma zmniejszyć emisję nieprzyjemnych zapachów
- Dla poprawy transportu zwierząt. Działania na terenie powiatu nakielskiego
- Gdy ekspresówkę słychać w domu... Kiedy zbadają poziom hałasu?
Dodaj komentarz
Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.
(czytaj więcej)3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Gtw, w dniu 03-08-2022 16:12:03 napisał:
odpowiedz
Anka muciakowska, w dniu 03-08-2022 17:14:41 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 04-08-2022 15:56:37 napisał:
odpowiedz
Q, w dniu 05-08-2022 00:14:12 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!