Dziś mamy 5 sierpnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

17 lipca 2021

Profil Zaufany. 3 miliony od początku tego roku!

Od początku tego roku Polacy założyli już ponad 3 miliony# profili zaufanych. W sumie z PZ korzysta już niemal 12 milionów osób. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go już dziś. Jest coraz więcej coraz prostszych sposobów, by to zrobić.

Dzięki profilowi zaufanemu (PZ) możemy, załatwiając przez internet sprawy urzędowe, potwierdzać swoją tożsamość. To przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany. Założenie PZ jest bezpłatne. Profil zaufany jest ważny 3 lata, jednak w dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Miliony profili
Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków. Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost popularności profilu zaufanego.

- Tylko w tym roku, od stycznia do 15 lipca - profil zaufany założyło ponad 3 miliony Polaków, dokładnie 3 042 877. W sumie z PZ korzysta już 11 865 308 osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że 2021 r. będzie rekordowym rokiem w historii profilu zaufanego. Jeden rekord już mamy. W kwietniu tego roku profil zaufany założyło 621 911 osób. To najlepszy miesięczny wynik w całej 10-letniej historii PZ.
Mamy też rekord półroczny. Od stycznia do końca kwietnia tego roku przybyło 2 726 573 nowych właścicieli profilu zaufanego. Dla porównania, w tym samym czasie w ubiegłym roku – 2 601 922, w pierwszym półroczu 2019 r. – 1 256 458 , a w pierwszym półroczu 2018 r. – 528 707.

Tyle liczb. Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, chętnie podpowiemy jak go założyć.

Z PZ prościej
Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).
Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest kolejnym sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ - wideospotkanie z urzędnikiem – sprawdź szczegóły.
Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś! Warto!

Oto kilka konkretnych przykładów, co można załatwić dzięki PZ – bez wychodzenia z domu, online:
• zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
• wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
• zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
• przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
• zgłosić narodziny dziecka,
• sprawdzić stan punktów karnych,
• uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19,
• rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT
i wiele innych.

Wszystkie dostępne e-usługi oraz szczegółowe informacje, jak założyć profil zaufany znajdziecie na GOV.pl. e-Polak potrafi!

Materiał: Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (2)

  Duda, w dniu 17-07-2021 14:33:00 napisał:

  Założyłem bo musiałem wyniki na hiv19 sprawdzić. Inaczej miał bym to w dupie

  odpowiedz

  • -4 (4)

  Bez maseczki , w dniu 17-07-2021 23:15:32 napisał:

  Covilenistwo urzędników którzy pozakładali barykady okopali się w oparach absurdu ( tkwią w nim do tej pory) wymusiło na społeczeństwie poznanie się bliżej z e-urzędami.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drobne naprawy
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Konstrukcje stalowe
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Elewacje
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
0

Pracownicy mają mniejszą motywację. Zobacz, jak zwiększyć wydajność pracy

Jak wskazało badanie „Zdrowie psychiczne w# środowisku pracy”, pracownicy obecnie borykają się z takimi trudnościami jak brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%). Na dodatek aż 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To zatem dobry moment na organizację wydarzeń w duchu team building, które wzmocnią motywację zespołu. A przy okazji pomogą w budowaniu wizerunku marki i skuteczności przyszłych rekrutacji.

(czytaj więcej)
0

Fitness chce odzyskać formę. Niestety, na razie rosną zaległości

Ponad 112 mln zł zaległości mają przedsiębiorcy prowadzący# działalność sportową i rekreacyjną, to o jedną piątą nieopłaconych faktur i kredytów więcej niż przed pandemią – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, niestety nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości. Prowadzący te biznesy są pierwszą grupą przedsiębiorców, która złożyła pozew zbiorowy o odszkodowania przeciwko Skarbowi Państwa.

(czytaj więcej)
0

W naszej diecie nie może zabraknąć warzyw. Smaczne, zdrowe i tanie dania

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia powinno się# spożywać minimum 400 g warzyw. Zdrowa i urozmaicona dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a korzystając z sezonowych darów natury, nie trzeba przepłacać. Przepis na cukinię faszerowaną mięsem będzie świetnym pomysłem na szybki i pożywny obiad, a bakłażan lub papryka sprawdzą się jako dodatek podkreślający charakter najróżniejszych potraw.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa z Wiktorią. „Zdecydowanie największą frajdę sprawiają mi treningi na siłowni”

Sekcja ciężarowa Tarpana Mrocza osiąga duże sukcesy na arenie krajowej#, ale i międzynarodowej. Przedstawiamy Państwu Wiktorię Wołk z Mroczy, która jest jedną z „gwiazd” tej drużyny.

(czytaj więcej)