Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2022

Projekt „Chemiczne inspiracje”. Uczniowie w Collegium Medicum

fot. powierzone

fot. powierzone

W piątek, 2 grudnia zrealizowaliśmy kolejny etap projektu „Chemiczne inspiracje” finansowanego przez Powiat Nakielski.

Odwiedziliśmy Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu, gdzie przywitał nas dziekan wydziału prof. dr hab. Stefan Kruszewski. Pan dziekan zaprezentował nam kierunki kształcenia i zaprosił do udziału w „Praktycznych warsztatach dla licealistów”. Swój pobyt w Collegium Medicum zaczęliśmy od Katedry Biofarmacji, w której analizowaliśmy skład jakościowy substancji czynnych w lekach. Na zajęciach w Katedrze Toksykologii i Bromatologii monitorowaliśmy swój stan zdrowia, określając ilość tkanki tłuszczowej, ilość wody i wiek metaboliczny naszych organizmów. W Katedrze Chemii Leków badaliśmy szybkość uwalniania się substancji czynnej z ketonalu. Na koniec odwiedziliśmy Katedrę Patofizjologii, gdzie badaliśmy rozmazy z krwi obwodowej pacjentów.

Składamy serdeczne podziękowania całemu Wydziałowi Farmaceutycznemu za serdeczne przyjęcie i umożliwienie nam udziału w warsztatach.

Materiał: Arleta Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)