Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 maja 2022

Przygody w Niedźwiadach. Uczniowie zanocowali w obserwatorium

fot. pow.

fot. pow.

Sezon na wycieczki szkolne do# Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach trwa w najlepsze. Tylko w ostatnim tygodniu gościli w nim uczniowie ze szkół podstawowych w Szubinie, Kończewicach, Kosztowie, Wyrzysku i Kowalewie.

Najliczniejsza grupa przyjechała do Niedźwiad ze szkoły podstawowej w Kowalewie. Żądni przeżycia astronomicznej przygody uczniowie postanowili zanocować w obserwatorium pod namiotami. Oprócz zwiedzania instrumentów obserwacyjnych, wykładów i prelekcji, uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć meteoryty i skamieniałości z bogatej kolekcji stowarzyszenia oraz obejrzeć pokaz astronomicznych zdjęć wykonanych w Niedźwiadach. Nie obyło się bez obserwacji. Podziwiano przede wszystkim Księżyc oraz m.in. gromadę kulistą M 13 w konstelacji Herkulesa i mgławicę planetarną M 57 w gwiazdozbiorze Lutni. Uczyli się także rozpoznawać najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory. Uczestnicy wycieczki zgłębiali tajniki astronomicznej wiedzy do późnych godzin nocnych, pytań nie było końca. Niewątpliwie była to dla wielu wspaniała przygoda i nietuzinkowa lekcja geografii, fizyki i przyrody. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego ogniska i dobrej zabawy. Zadowoleni uczniowie wraz z opiekunami opuścili gościnne Niedźwiady w późnych godzinach porannych.

Materiał: PPSAE

Oceń artykuł: 16 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    SNAKE, w dniu 16-05-2022 18:30:08 napisał:

    Młodzież pod namiotami - super.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Kapusta młoda
3,99PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)